Şuan Okunan
7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Kadın Yönetmenler Derneği tarafından, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Avrupa Sivil Düşün Projesi desteğiyle, Türk Tuborg A.Ş. ve Megapol Sponsorluğunda düzenlenen 7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde ödüller Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende sahiplerini buldu.

Ulusal Altın Makara Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda Maryna Er Gorbach imzalı Klondike En İyi Film Ödülü’nün sahibi olurken, yönetmen Biket İlhan adına verilen En İyi Yönetmen Ödülü Kar ve Ayı Filminin yönetmeni Selcen Ergun’a verildi. Uluslararası Altın Makara Uzun Metrajlı Film Ödülüne ise Mersiha Husagic’in Vişne Suyu filmi layık görüldü.

Kısa Candır ulusal kategorisinde  Ece Akalın Alagöz’ün yönettiği Benim de jüri tarafından en iyi film ödülüne layık görülürken, Yasemin Demirci’nin Onun Kalesinde filmi Jüri Özel Ödülü kazandı.  Uluslararası kategoride ise Sara Horvatic’in Keep İt Quiet en iyi film ödülü kazanırken, Brigitta Kanyaro imzalı Stille Post Jüri Özel Ödülü’yle ödüllendirildi.

Kamera Göz Ulusal Belgesel Yarışması’nda Ekin İlkbağ, İdil Akkuş imzalı Düet en iyi belgesel film ödülü kazandı, jüri özel ödülü ise Neslihan Şeref Akpınar’ın İnsanoğlu belgeseline verildi. Uluslararası kategoride ise Rakel Aquirre imzalı Sew To Say ödüle layık bulundu.

Uluslararası Animasyon Film dalında Sarah Saidan’ın Home Of The Heart filmi ödül kazandı, uluslararası deneysel dalının kazananı ise Şirin Bahar Demirel’in Zarafet ve Şiddet Arasında filmi oldu.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ulusal Kısa Film kategorisinde  Ceyda Aşar’ın Burası Size Göre Değil filmini en iyi kısa film seçti, Ulusal Belgesel Film kategorisinin kazananı ise Somnur Vardar’ın Boşlukta filmi oldu.

Ödüller

Ulusal Altın Makara Uzun Metrajlı En iyi Film: Klondike – Maryna Er Gorbach
Biket İlhan En İyi Yönetmen Ödülü: Selcen Ergun – Kar ve Ayı
Uluslararası Altın Makara Uzun Metrajlı Film: Cherry Juice / Vişne Suyu -Mersiha Husagic

Ayrıca Bakınız

Kamera Göz Ulusal Belgesel En iyi Film: Düet – Ekin İlkbağ, İdil Akkuş
Kamera Göz Ulusal Belgesel Film Jüri Özel Ödülü: İnsanoğlu –  Neslihan Şeref Akpınar
Kamera Göz Uluslararası Belgesel En İyi Film: Sew to Say – Rakel Aguirre

Kısa Candır En iyi Ulusal Film:  Benim de – Ece Akalın Alagöz
Kısa Candır Ulusal Jüri Özel Ödülü: Onun Kalesinde – Yasemin Demirci
Kısa Candır En İyi Uluslararası Film: Keep it Quiet – Sara Horvatic
Kısa Candır Uluslararası Jüri özel Ödülü: Stille Post – Brigitta Kanyaro
Uluslararası Animasyon En iyi Film: Home Of The Heart – Sarah Saidan Uluslararası Deneysel En İyi Film: Zarafet ve Şiddet Arasında -Şirin Bahar Demirel

SİYAD En İyi Kısa Film: Burası Size Göre Değil – Ceyda Aşar
SİYAD En İyi Belgesel Film: Boşlukta: Somnur Vardar


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik