Şuan Okunan
Açık cezaevi izinleri ne olacak? 80 bin mahkûm geri mi dönecek?

Açık cezaevi izinleri ne olacak? 80 bin mahkûm geri mi dönecek?

Pandemi nedeniyle 15 Nisan 2020’den bu yana denetimli serbestlik tedbirleri kapsamında evlerinde olan yaklaşık 80 bin açık cezaevi hükümlüsü için Covid-19 izinleri 31 Mayıs’ta sona eriyor. “Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı?”, “Mahkumların izinleri ne olacak?” soruları herkes tarafından merak ediliyor. Adalet Bakanlığı izinden dönecek hükümlülere kalan cezalarını çekmek üzere girecekleri cezaevleri konusunda tercih hakkı da tanıyacak. Bugüne kadar 12 defa uzatılan açık cezaevi izinleri 31 Mayıs’ta son bulacak. Cezaevine dönmeyenler firari sayılacak ve haklarında yakalama kararı çıkarılacak.

DÖNMEYEN FİRARİ SAYILACAK

Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre Covid-19 izninden dönecek hükümlüler, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne (CTE) ait https://cte.adalet.gov.tr/ resmi web sitesinden TC kimlik numaralarını girerek, girmek istedikleri cezaevlerine ilişkin tercihte bulunacaklar. Bu cezaevlerinde yer yoksa en yakın cezaevine yerleştirilecekler. Hükümlüler dönecekleri ceza infaz kurumlarını CTE’nin resmi web sitesinde oluşturulacak sorgulama ekranı üzerinden öğrenebilecekler.

Ayrıca Bakınız

Adalet Bakanlığı izinden dönecek hükümlülere kalan cezalarını çekmek üzere girecekleri cezaevleri konusunda tercih hakkı da tanıyacak.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik