Şuan Okunan
Animasyon Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Animasyon Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Animasyon Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Animasyon Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Gün içinde çeşitli mecralardan daha önce duyulan; ancak anlamı unutulan ya da ilk kez duyulan kelimelerle karşılaşılabiliyor. Bu da, Animasyon kelimesi ne anlama gelir sorusunu akıllara getiriyor. Animasyon kelimesinin anlamı dilimizi doğru kullanmak isteyenler tarafından araştırılıyor. Animasyon ne demek? Animasyon kelime anlamı nedir? Sorularının cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte TDK’ya göre Animasyon kelimesinin anlamı, cümle içerisinde doğru kullanım örnekleri ve diğer merak edilenler!

ANİMASYON NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR? ANİMASYON KELİMESİ TDK ANLAMI

Canlandırma

CANLANDIRMA SANATI

Animasyon (canlandırma), birkaç resmin arka arkaya hızlı bir şekilde gösterilmesiyle elde edilen hareketli görüntüdür. İlk animasyonlar birkaç kağıda istenen resimlerin çizilmesi ve kâğıtların hızlıca geçirilmesi veya bir çemberin içine konup döndürülmesi ile yapılıyordu. Animasyon yapan birisine animatör denir.

Geleneksel animasyonda görüntüler, fotoğraflanacak ve filmde sergilenecek şeffaf selüloit levhalar üzerine elle çizilir veya boyanır. Günümüzde çoğu animasyon, bilgisayar üretimli imgeleme ile (CGI) yapılır.[2] Bilgisayar animasyonu çok detaylı 3B animasyon ve 2B bilgisayar animasyonuna ayrılır. Bunlar stilistik nedenlerle, düşük bant genişliği veya daha hızlı gerçek zamanlı bilgisayar grafikleri için kullanılabilir. Diğer yaygın animasyon yöntemleri, kağıt kesikler, kuklalar veya kil animasyonu gibi iki ve üç boyutlu nesnelere bir stop motion tekniği uygular.

Günümüzde bilgisayar teknolojisi hem vektör hem de piksel tabanlı animasyonlar yapılmasına olanak sağlamaktadır. 2D animasyon tekniği saniyede 12 kare çizilerek yapılır. Kısıtlı (limited) animasyon tekniğinde ise daha az kare çizilerek yapılmaktadır.[3] Bir animasyon filminin hazırlık sürecinde, klasik film yapım süreçlerine ek olarak karakter tasarımları, storyboard, pilot ses kayıtları ve en son layout yapılmaktadır. Profesyonel hedefleri olan bir animasyon filmine bu aşamalar tamamlanmadan başlanamaz. Animasyon film yapımı teknolojinin gelişmesine birebir bağımlıdır. Gelişen teknoloji, bilgisayarlarda daha az zamanda daha kaliteli içerik oluşturmayı mümkün kılmaktadır. Animasyon filmleri 3D, 2D, stop motion, cut-out gibi yapımlarında sık kullanılan tekniklere kategorize edilebilir.[4]


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik