Şuan Okunan
BGST Tiyatro’dan dijital tiyatro projesi: Polikrom Portreler

BGST Tiyatro’dan dijital tiyatro projesi: Polikrom Portreler

 

Kumsal, Adrie, Neriman, Kifah, Güneşin, Nilüfer, Asiye, Neyruz… Polikrom Portreler, kimi gerçek, kimi kurmaca, birbirinden renkli kadınların hikâyelerini dijital sahne, söyleşiler ve grafikler aracılığıyla bizlere anlatıyor. Farklı hikâyeleri, hedefleri, zorlukları ve ümitleri olsa da kadın olmanın ortak deneyimine tanık olduğumuz bu hayatların bize öğreteceği çok şey var.

ÇOK RENKLİ PORTRELER

Polikrom, Yunanca çok renkli anlamına geliyor. Birçok Avrupa dilinin yanı sıra Türkçeye de geçen bu terim, ağırlıkla sanat eserlerinin çok renkliliğini belirtmek için kullanılıyor. Polikrom Portreler, gerçek ve kurmaca kadınlarla yapılan söyleşilerle farklı toplumsal arka planlardan kadın portrelerini tanıtıyor.

Elvan’la Polikrom Portreler, bir dijital tiyatro projesi. Sevilay Saral’ın yazdığı bu dijital-oyunda, ana akım medyada gazetecilik yapmak içine sinmeyince kendi YouTube kanalını açan akademisyen ve gazeteci Elvan karakterinin söyleşilerini izliyoruz. Elvan, hayatlarını başkalarına destek olmaya adamış, güçlü kadınlarla söyleşiler yapıyor. Bu söyleşiler aracılığıyla kurmaca ama ayakları gerçek hayata basan kadınların hayat hikâyelerine ve başkalarına ilham verecek deneyimlerine tanık oluyoruz.

Oyunları izlemek için tıklayın.

Ayrıca Bakınız

PANDEMİ KOŞULLARINDA TİYATRO

Yüz yüze buluşma olanaklarının oldukça sınırlı olduğu pandemi döneminde, tiyatro yapmaya devam etmeninin yollarını araştıran bu proje, BGST Tiyatro’nun uzun yıllara dayanan “kadınların tiyatrosu” birikimini farklı bir mecraya -dijital ortama- taşıyor. Polikrom Portreler projesinin bir başka ayağı da kurgu karakterleri beslemek üzere yapılan söyleşilerden oluşuyor. Çok farklı hayatlar yaşamış kadınlarla yapılan söyleşiler, hayat hikâyelerinin yaşama biçimlerini sorgulatan, ilham verici, güçlendirici değerini öne çıkarıyor. Proje bu söyleşilerle kurgusal ve gerçek yaşam hikâyelerini bir araya getiriyor. Web sitesi dijital oyunu ve söyleşileri bir araya getirmekle kalmıyor, sanatçı Zeycan Alkış’ın çizimleri ve web sitesi tasarımıyla projenin üçüncü ayağını oluşturuyor. Projeye www.polikromportreler.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BGST TİYATRO TARAFINDAN HAZIRLANDI

Hollanda Konsolosluğu’nun verdiği destekle hazırlanan bu projede, Sevilay Saral oyunları yazdı. Aysel Yıldırım oyunların rejisini yaptı. BGST Tiyatro’dan Aysel Yıldırım ve Büşra Karpuz ile Hollandalı oyuncu Nazmiye Oral karakterleri canlandırdı. Nazmiye Oral’ın oynadığı bölüm için Hollanda’dan Female Economy ile işbirliği yapıldı. Türkiye’deki söyleşileri Ülker Uncu, Hollanda’daki söyleşileri Martha Gallego gerçekleştirdi. Zeycan Alkış, web sitesindeki çizimleri yaptı ve web sitesini tasarladı. Projenin koordinatörlüğünü Ülker Uncu üstlendi. Polikrom Portreler BGST Tiyatro’ya renkli işbirlikleri ve ilişkiler kazandırdı.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik