Şuan Okunan
Halit Kıvanç kimdir, kaç yaşında neden öldü? Halit Kıvanç öldü mü, neden vefat etti, hastalığı neydi?

Halit Kıvanç kimdir, kaç yaşında neden öldü? Halit Kıvanç öldü mü, neden vefat etti, hastalığı neydi?

Oğlu Ümit Kıvanç acı haberi şu sözlerle paylaştı. “Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, aynı mezarlığa defnedilecek.” İşte Halit Kıvanç’ın hayatı, hastalığı ve vefat nedeni hakkında merak edilenler…

Türk radyo ve televizyon eski maç sunucusu ve gazeteci olan Halit Kıvanç’ın hayatı ile ilgili ayrıntılar merak ediliyor. Peki, Halit Kıvanç kaç yaşında? İşte biyografisi.

HALİT KIVANÇ NEDEN ÖLDÜ?

Usta sunucunun vefatını oğlu Ümit Kıvanç duyurdu. Halit Kıvanç’ın ölüm nedeni ise henüz açıklanmadı.

HALİT KIVANÇ KİMDİR?

Halit Kıvanç ,1925 yılında İstanbul’da doğdu, radyo ve televizyon sunucusu, gazeteci, maç spikeri. Türkiye’nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç‘ın babasıdır.

Ayrıca Bakınız

Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde ,yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı. 3 ay kadar hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.1953′te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte memleketimizin ilk günlük spor gazetesi (Türkiye Spor)gazetesini çıkardı.Bir yıla yakın ünlü yayın kuruluşu BBC de çalıştı. Ülkemiz’de radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, TV’nin bir çok yayınında ‘ilk’lerin adamı oldu. olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda dünya kupasını televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 Dünya Kupası finallerini radyo ve tv de nakletmistir.

Sunuculukta 50 yılını 2005′te bir jübileyle kutlayan Kıvanç,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200′ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layik görüldü.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik