Şuan Okunan
Öğretmenler Beşiktaş’ta “Ben de varım” sergisinde buluştu

Öğretmenler Beşiktaş’ta “Ben de varım” sergisinde buluştu

Beşiktaş Belediyesi, 24 Kasım Öğretmenler günü kapsamında Türkiye’nin farklı yerlerinde görev yapan görsel sanatlar öğretmenlerini ‘’Ben de Varım’’ sergisinde bir araya getirdi. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Batman, Malatya, Samsun, Tekirdağ ve Antalya’dan katılım sağlayan görsel sanatlar öğretmenleri, bu kez eğitimci kimliklerinin yanı sıra sanatçı yönleriyle Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği sergide buluştu. Serginin açılışına Beltaş AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı İnan Güney, Usta Ressam heykeltıraş, baskı, grafik, gravür sanatçısı Süleyman Saim Tekcan ve birçok öğretmen katıldı. 

 Açılışta bir konuşma yapan İnan Güney ‘’Beşiktaş Belediyesi ve Beltaş AŞ. iş birliğiyle 122 görsel sanatlar öğretmenimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ve ‘Ben de Varım’ sergimizin açılışına katılan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk, güzel sanatlarda muvaffak olmak bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olmayan milletler ne yazık ki medeniyet anlamında yüksek insanlık sıfatından ilelebet mahrum kalacaktır sözleriyle sanata ve sanatçıya verdiği değeri anlatmak istemiştir. Bizler de Ata’mızın izinden gitmeye sanatın ve sanatçının yanında olmaya her koşulda gayret gösteriyoruz. Bu bilinçle birçok sanat projesine ev sahipliği yaptık. Bu projeyi de ülkemizde sanatın önemi konusunda farkındalık yaratacağı konusunda çok önemsediğimizi belirtmek isterim. Bu farkındalık ile ülkemizin geleceğini belirleyecek çocuklarımızı, gençlerimizi yetiştiren, geleceğe hazırlayan siz değerli sanat öğretmenlerimize tekrar teşekkür ediyorum. Beltaş Vakfı tarafından Türk Eğitim Vakfı’na katılımcı hocalarımız adına bir bağışta bulunduk. Yapılan bu bağışla bir öğrencimizin eğitimine ülkemizi yarınlara taşıyacak bir değere dönüşmesinde katkıda bulunduğumuz için de sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi. 

Usta Ressam Süleyman Saim Tekcan da açılışta yaptığı konuşmada ‘’Bugün MKM Çağdaş Sanat Galerisi’nde gerçekten benim için duygulandığım bir sergi var. Çok güzel bir sergi. Ben de bir resim öğretmeniyim. Hepsini yürekten kutluyorum.  Burada gördüğümüz resimlerden şunu anlıyorum ki Türkiye’de Atatürk’ün kurduğu önemli okullardan mezun olup sanatın içerisinde yer alan bu insanların tıpkı Avrupa da olduğu gibi Türkiye’yi rönesansa ulaştıracaklarını düşünüyorum. Ben de bu eserlerden bugün bir Atatürk portresi satın aldım. Bugün benim yaşadığım en mutluluklarından birisi. Burada sergi açan sanatçılardan birisiyim ben. Beşiktaş Belediyesi’nin bu sergi salonu da Türkiye’nin yüz akı bir sergi salonudur. Böyle bir salonu bütün belediyelerin yapmasını öneriyorum. Beşiktaş Belediyesi’ni örnek almalarını diliyorum’’ dedi. 

Ayrıca Bakınız

Ben de Varım sergisi konuları, anlatımları, teknikleri farklı birçok eser ile izleyicileri görsel bir şölene davet ederken görsel sanatlar öğretmenlerinin de sanatçı kimliklerini ön plana çıkartıyor.     Sergi 25 Kasım-11 Aralık 2022 tarihleri arasında Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi Çağdaş Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik