Şuan Okunan
Yönetmen Özcan Alper ödülünü TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya ithaf etti

Yönetmen Özcan Alper ödülünü TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya ithaf etti

“Yanımızda hiçbir siyasi görüş hiçbir şey ayırmadan, Türkiye gibi bir ülkede, Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi bir vakıf vardı, İnsan Hakları Derneği vardı” diyen Alper, “Umarım bu son olur” dedi.

Bu yıl 10. kez düzenlenen Boğaziçi Film Festivali Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirilen törenle sona erdi. Ulusal uzun metraj film dalında “Karanlık Gece” filmi ile en iyi yönetmen ödülünü kazanan yönetmen Özcan Alper ödülünü tutuklanan TTB Başkanı Şebnem Korur – Fincancı’ya ithaf etti.

Özcan Alper, ödül şunları söyledi: “Murat Uyurkulak olmasa yazamadım bu filmi. Film bir kötülük hikayesi, linç hikayesi. Ama sadece şimdiye bakmaya çalışmadık. Bir yıl önce bir odada aslında oturup bu coğrafyadaki ama tabii ki dünyadaki ama tabi önce bu coğrafyadaki kötülük meselesini anlamaya çalıştık…

“Nasıl oluyor da böyle bir durumda insanlar böyle bir kötülüğün içinde çoğunluk olabiliyor. Ama maalesef bitmiyor bu kötülükler. Örneğin son birkaç haftadır. Biz gençliğimizde o kurumları çok iyi bilirdik. Çünkü en ufak bir hak mücadelesinde en ufak bir hak arayışında devlet şiddetine maruz kalıyorduk.

Ayrıca Bakınız

“Belki ben en azına maruz kaldım ama özellikle arkadaşlarımdan biliyorum ve o zaman işkenceye uğrayan arkadaşlarımızla, ya da hak hukuk aradığımızda gittiğimiz birkaç kurum vardı. Bunlardan biri, hiçbir siyasi görüş hiçbir şey ayırmadan, Türkiye gibi bir ülkede, Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi bir vakıf vardı, Türkiye İnsan Hakları Derneği vardı.

“Ve bu kurumlarda aslında hep barış olsun diyen, asla savaş olsun demeyen bir kadın, Şebnem Korur Fincancı, biliyorsunuz, sadece yine barış dediği dediği için maalesef bir linç kampanyasına maruz kaldı. Umarım son olur. Umarım cezaevinden bir an önce çıkar. Bu ödülü ona ithaf ediyorum.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik