Şuan Okunan
Çocuklar Arter’in atölyelerinde yaratıcı süreçleri deneyimliyor

Çocuklar Arter’in atölyelerinde yaratıcı süreçleri deneyimliyor

Arter’in eğlenceli ve öğretici çocuk atölyeleri, Mart ayında da yeni içerikleriyle katılımcılarını bekliyor. Çocukları çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya ve yaratıcı süreçleri deneyimlemeye davet eden atölyeler, Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekilleniyor. Mart ayında Kendi Gölgesinde sergisine odaklanan çocuk atölyeleri 16 Mart’ta “Karşı Balkon”, 23 Mart’ta “Zihnimden Kumaşa Dökülenler”, 30 Mart’ta ise “Doğadaki Yansımam” başlığıyla gerçekleşecek.

Arter Öğrenme Programı kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik düzenlenen çocuk atölyeleri hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda devam ediyor. Çocukların çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak kendi eserlerini üretip çağdaş sanatı keşfettikleri atölyeler, her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteriyor.

“KARŞI BALKON”

“Karşı Balkon” başlıklı atölye çalışması, Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün (atölyepikolo) yürütücülüğünde 16 Mart 2024 Cumartesi günü saat 11:00’de Arter’in -1. katındaki Atölye mekânında gerçekleştirilecek. Hera Büyüktaşçıyan’ın Arter’in Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisinde yer alan Kişiye Özgü Balkon (2014) serisinden esinle kurgulanan bu atölye, 7–11 yaş aralığındaki çocukları balkonların farklı işlevleri ve anlamları üzerine düşünmeye davet ediyor. Atölye kapsamında önce çeşitli malzemeler kullanarak kendi yaşam alanları için hayali birer balkon tasarlayan çocuklar, ardından tasarımlarını tek bir apartman maketi üzerinde bir araya getirerek kamusal ve özel, iç ve dış gibi kavramlar üzerine sohbet edecekler.

“ZİHNİMDEN KUMAŞA DÖKÜLENLER”

Motifler nerede? Hepsi kaybolmuş! 7–11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik “Zihnimden Kumaşa Dökülenler” başlıklı atölye çalışması, 23 Mart 2024 Cumartesi günü saat 11:00’de Atölye’de düzenlenecek. Šejla Kamerić’in Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisinde yer alan Kayıp I, II, III (2013) başlıklı yapıtlarından yola çıkan bu atölye, katılımcıları kayıp motiflerin peşine düşerek boş bir kumaş yüzeyini yaratıcı desenlerle dönüştürmeye çağırıyor. Atölye kapsamında öncelikle hatırlama ve unutma, dün ve bugün gibi ikilikler üzerine sohbet eden çocuklar, ardından kumaş üzerine işleyecekleri motiflerle kişisel bir anlatı kurgulayacaklar. Üretiminde video, film, yerleştirme, fotoğraf, afiş ve kitap gibi farklı mecralara yer veren Šejla Kamerić, “iğne işleri” olarak tanımladığı yapıtlarında kendi çocukluğundan ve gençliğinden izler taşıyan motifleri sıklıkla kullanır. Sanatçı, Arter’de sergilenen Kayıp I, II, III (2013) adlı yapıtlarında kasnaklara gerilmiş tülbentleri bu defa boş bırakır. Sanatçının kasnaklardan sarkıttığı altın iplikler ve uçlarına takılı iğneler ise dolu ve boş gibi kavramlarla ilgili yeni sorular uyandırır.

Ayrıca Bakınız

“DOĞADAKİ YANSIMAM”

6–9 yaş aralığındaki çocukları toprak, yosun ve ağaç dalları gibi doğal malzemeleri kullanarak kendi otoportrelerini yapmaya çağıran “Doğadaki Yansımam” başlıklı atölye ise, 30 Mart 2024 Cumartesi günü saat 11:00’de Arter’in -1. katındaki Atölye mekânında OyunMu ekibinin yürütücülüğünde gerçekleşecek. Yaşam Şaşmazer’in Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisinde yer alan İsimsiz (Yerinden Edilmiş Otoportre) (2017) yapıtından esinle kurgulanan atölye, çocukların kalıcılık ve geçicilik gibi kavramlar üzerine sohbet ederek benliklerini doğa aracılığıyla ifade etmelerini amaçlıyor.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve Biletix üzerinden temin edilebilir. Atölyelere katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00’te düzenlenen rehberli turlar için gişeden bilet satın alabilir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik