Şuan Okunan
Erdoğan’dan mülteci açıklaması; “Suriye’den gelen kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız”

Erdoğan’dan mülteci açıklaması; “Suriye’den gelen kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MÜSİAD’ın 32’nci kuruluş yıldönümü töreninde konuştu. Mültecilerle ilgili yeni açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Birilerinin kalkıp ülkemize hicret eden ama Suriye, Afganistan, Irak, İran fark etmiyor. Biz muhacirlik ve ensar olma kabiliyetinin ne olduğunu en iyi bilen bir kültürün mensuplarıyız. Muhacirlik nedir, ensar nedir, bunu anlamayanlarla bizim işimiz yok. Biz sevgili peygamberimizin muhacirliğini de ensar olduğunu da biliriz. Suriye’den savaştan çıkıp ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız Bay Kemal; siz ne derseniz deyin biz oradayız. Biz bu konutları da onun için yapıyoruz kendileri arzu ettikleri zaman vatanlarına dönebilirler ama biz onları asla bu topraklardan kovmayız, kovmayacağız bunu da bilesin” ifadelerini kullandı.
Birilerinin çıkıp durmadan laf salatası yaptığını savunan Erdoğan, şöyle konuştu: “Biz asla, kapımız açık, onlara ev sahipliğimizi yapmaya devam edeceğiz. Onları katillerin eline, kucağına atmayacağız. Onun için de bu süreç içerisinde yardımseverliğimizi her zaman nasıl yapıyorsak yapmaya devam edeceğiz. Zekâttan bu millet anlar, ama onlar anlamaz, biz bu yolda aynen yürümeye devam edeceğiz. Çekilen çilelerin, yapılan fedakârlıkların, hukuk ve demokrasi zemininde yürütülen mücadelenin boşa gitmediğini görüyoruz. Milletin değerlerinin yok sayıldığı bir dönemde milletin bağrından çıkan MÜSİAD her yıl biraz daha güçlenerek yoluna devam ediyor.”
FARKLI AÇIKLAMALAR YAPMIŞTI
Erdoğan Mart ayında yaptığı açıklamada, “Ana muhalefet, ‘Biz seçimi kazandığımızda mültecileri ülkelerine göndereceğiz’ diyor. Biz göndermeyeceğiz. Ensarın ne olduğunu biliyoruz” diye konuşmuştu.
Erdoğan, nisan ayında yaptığı açıklamada ise, “Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” demişti.

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik