Şuan Okunan
“Muhsin Bey’in Son Hamlet” Almanya turnesine çıkıyor

“Muhsin Bey’in Son Hamlet” Almanya turnesine çıkıyor

 

Kim Var Orada/Muhsin Bey’in Son Hamlet oyunu, tiyatronun önemli isimlerinden Muhsin Ertuğrul’un hayatından bir kesite odaklanıyor. Oyun, tarihle bir yüzleşme çabası taşırken, güncel birtakım meseleleri tartışmaya açıyor.

Perde, odasında anılarını yazmakta olan Muhsin Ertuğrul’la açılıyor. Dönemin önemli Ermeni aktörlerinden Vahram Papazyan’ın ve Latife Hanım’ın hayaletleri, anılarını hatırlamada ve kağıda dökmede Muhsin Ertuğrul’a eşlik ediyor. Ermeni oyuncuların sahneden tasfiye edilişleri, kadın tiyatrocuların erkek egemen tiyatro dünyasında var olma çabaları, devlet/iktidar ile sanatçının/aydının ilişkisi gibi temaları ele alan ve bütün bunları yer yer mizahi, yer yer hüzünlü bir dille anlatan Kim Var Orada/Muhsin Bey’in Son Hamlet’i, hem tarihe gayriresmi bir bakış geliştiren hem de günümüzün meselelerine dair göndermeler içeren bir oyun. Oyunun metni ekip çalışması ile ortaya çıkarılırken, Banu Açıkdeniz, Cüneyt Yalaz, İlker Yasin Keskin rol alıyor.

Oyun, 20. Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde de En İyi Oyun, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında aday gösterildi.

Ayrıca Bakınız

TURNE PROGRAMI

7 Aralık Frankfurt Internationales Theater, 10 Aralık Hamburg Mut Theater, 11 Aralık Essen Katakomben Theater, 12 Aralık Würzburg Keller z87.

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik