Şuan Okunan
Van Gogh: Gizli otoportre X-ray taramasıyla ortaya çıktı

Van Gogh: Gizli otoportre X-ray taramasıyla ortaya çıktı

Ressam Vincent Van Gogh’un daha önceden bilinmeyen bir otoportresi, sanatçının ‘Köylü Kadın Başı’ olarak bilinen eserin arkasında bulundu. İskoçya Ulusal Galerisi uzmanları, bir sergiden önce X-ray taramasından geçirdikleri eserde, otoportreyi tespit ettiklerini açıkladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, uzmanlar, ‘Köylü Kadın Başı’ eserinin arkasında yer alan otoportrenin, karton ve yapıştırıcı katmanları arasında gizlendiğini belirtti. Galerinin kıdemli uzmanı Lesley Stevenson, Van Gogh’un tasarruf amacıyla kullanılmış tuvallerin arkalarını da kullandığını belirterek, “X-ray taramasına ilk baktığımızda tabii ki çok heyecanlandık. Bu büyük bir keşif çünkü Van Gogh’un yaşamına ait bildiklerimize yeni bir parça ekliyor” dedi.

Edinburgh’taki sergiye gelen ziyaretçiler, eserin X-ray taramasını görebilecek. “Köylü Kadın Başı” adlı eser, 1960’ta Edinburgh’un önde gelen avukatlarından birinin hediyesi olarak İskoçya Ulusal Galerisi’ne verildi. Eserde, Van Gogh’un 1883-1885 yılları arasında yaşadığı, Hollanda’nın güneyindeki Nuenen kasabasından bir kadın yer alıyor. Birkaç defa el değiştiren portre, 1923’te Evelyn St Croix Fleming tarafından satın alındı. 1951’de ise eser İskoçya’ya geldi ve Alexander ve Rosalind Maitland’ın koleksiyonuna girdi. Ardından da Ulusal Galeri’ye bağışlandı.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik