Şuan Okunan
20 bin yıllık mağara çizimlerinin sırrını mobilyacı çözdü

20 bin yıllık mağara çizimlerinin sırrını mobilyacı çözdü

Mağaralara çizilmiş geyik, balık gibi hayvan resimleri Avrupa genelinde çok yaygın. Arkeologlar nokta ve işaretlerin anlamlarını çözememişti. Bacon ise onları deşifre etmeyi başardı.
Erken dönem Avrupalıların hayvanların çiftleşme dönemini işaretlediği düşünülüyor.Bacon, avcı-toplayıcıların ne dediğinin ilk kez anlaşılabiliyor olmasını “gerçeküstü” olarak tanımlıyor.
Bacon internette ve Britanya’nın en büyük kütüphanesi olan British Library’de saatlerce araştırma yaptı. Çok sayıda veri bulabildiğine şaşırmakla birlikte tekrar eden çizimleri incelemeye başladı.
Bazı resimlerde “Y” işareti olduğunu fark etti. Bunun “doğum” sembolü olabileceğini düşündü.

SOKAKTAN BİR İNSANIN FİKRİ

Araştırması ilerleyince arkadaşlarını ve uzman akademisyenleri işe dahil etti. Onlar da her ne kadar “sokaktan bir insan” olsa da Bacon’a araştırmalarına devam etme konusunda cesaret verdiler. Bacon, Durham Üniversitesi’nden iki profesör ve University College London’dan bir profesörün dahil olduğu bir ekiple beraber çalışmaya başladı. Şu an yaşayan hayvanların doğum döngüleri incelendi. Mağara resimlerindeki nokta sayısının, ay takvimine göre hayvanların çiftleşme dönemine işaret ettiği ortaya çıktı.

Ekibin bulguları Cambridge Arkeoloji Dergisi’nde yayımlandı. Durham Üniversitesi’nden Prof. Paul Pettitt, kendisiyle iletişime geçen Bacon’ın “bu işi ciddiye almasından dolayı” mutlu olduğunu söylüyor. Pettitt, “Sonuçlar gösteriyor ki, Buz Devri avcı-toplayıcıları sistemsel takvimi kullanan ve önemli ekolojik bilgileri oraya işaretleyen ilk insanlardı” diyor ve ekliyor: “Fransa’daki Lascaux’da ve İspanya’daki Altamira’daki mağaralardaki sanatı miras bırakan insanların aynı zamanda erken dönem zaman kaydını da miras bıraktığını söyleyebiliriz ki bu daha sonra bizler için genel geçer bir hal aldı.” (BBC Türkçe)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik