Şuan Okunan
Açık Kapı Festivali’nde gezilebilecek binalar belli oldu

Açık Kapı Festivali’nde gezilebilecek binalar belli oldu

Açık Kapı Mimarlık Festivali’nde gezilecek binalar belli oldu. Bu yıl Unigen desteğiyle yoluna devam eden festival 15-22 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. Festival’in tarih ve saat olarak kesin programı ise önümüzdeki hafta açıklanacak.

Açık Kapı Mimarlık Festivali ile kentin kültürel ve mimari dokusunu daha yakından hissedilmesi için önemli bir fırsat sunuluyor. İstanbul’da olağan koşullarda ziyaret edilmesi mümkün olmayan ya da ziyaret için özel izin alınması gereken, tarihi ve mimari öneme sahip bina ve mekanlar halkın erişimine açılıyor. Gezilecek yapılar dışında kentin içerisinde oluşturulmuş gezi rotaları da bulunuyor.

AÇIK KAPI FESTİVALİ NEDİR?

Amacı İstanbul’da olağan koşullarda ziyaret edilmesi mümkün olmayan ya da ziyaret için özel izin alınması gereken tarihi ve mimari öneme sahip bina ve mekanları halkın erişimine açmak olan Açık Kapı Festivali’nin ilki İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı’nın desteğiyle 22-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. İstanbul 2010 Ajansı’nın gönüllü kadrosunda yer alan üniversite öğrencilerinin de aktif olarak çalıştıkları Açık Kapı Festivali süresince, belirlenen yapılar rehberlik yapan gönüllüler eşliğinde ziyaret edildi. Ziyaretler, acikkapi.arkitera.com internet sitesinden kayıt yaptıran kişilerce oluşturulacak sınırlı sayıda gruplar ile dokuz gün boyunca belli saatlerde gerçekleştirildi.

Ayrıca Bakınız

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik