Şuan Okunan
‘Duvar’ Tiyatro Festivali’nde İzleyicisiyle Buluşuyor

‘Duvar’ Tiyatro Festivali’nde İzleyicisiyle Buluşuyor

Romanlarıyla milyonlarca okuyucunun gönlüne taht kurmuş Livaneli’nin yazın hayatında bir ilk olarak tarihe geçecek Duvar, yorgun dünyanın yakın tarihinde yaşananlardan paylarına düşeni sırtlanmış farklı coğrafyalardan dört insanın bir otel odasında kesişen yollarını, iç içe geçen trajik hikâyelerini konu alıyor. Dünyanın farklı yer ve zamanlarında benzer acıları, korkuları, yoksunlukları yaşamış dört karakterin kişisel tarihlerine odaklanan oyun, yakın geçmişin toplumsal yıkımlarının izlerini bu insanlar aracılığıyla cisimleştiriyor.

Evlerinden uzakta olan ama çocukluklarının evlerini içlerinde taşıyan, birbirlerinin hikâyelerine ortak oldukça kendilerine yüklenen kimliklerden sıyrılan bu dört insan, zamanın içinde dolaşırken birbirlerinin tanığıdır artık. Hikayeleri çarpıştıkça birlikte koca bir ülkeler tarihine de bakarlar. Geçmiş, bir göçler, katliamlar, ayrılıklar tarihi olduğu kadar hayatta kalma mücadelesinin, umudun da tarihidir. Duvarlar örülür ve yıkılır, hayatsa her defasında yeniden inşa edilir.

Yönetmenliğinin yanı sıra çevirmen ve dramaturg olarak da yurtiçi ve dışında çalışmalarını sürdüren Bilge Emin, 2010 yılında, İntiharın Genel Provası ile 8. Tiyatro Ödülleri’nde Yılın Çevirmeni Ödülü, 2015’te Eğer Bu Bir Film Olsaydı… ile 4. Rotary Tiyatro Ödülleri’nde Yılın Yönetmeni Ödülü ve 2018’de, 5. Anadolu Tiyatro Ödülleri’nde Başarı Emek Ödülü’ne layık görüldü. 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nin küratörü Işıl Kasapoğlu’nun Duvar’ı yönetmesi için özel olarak davet ettiği Bilge Emin festival izleyicisiyle ilk kez bu oyunla buluşuyor.

“Bu İşte Bir Kadın Var” başlıklı bu temada İstanbul Tiyatro Festivali programında yer alan ve kadınlar tarafından üretilen oyunlar ve panellerin öne çıkarılması ve kadın üretiminin görünür kılınması hedefleniyor.

“DUVAR”

Yazan: Zülfü Livaneli

Yöneten: Bilge Emin

Dramaturji: Zeynep Avcı

Işık Tasarımı: Murat Selçuk

Dekor Tasarımı: Hakan Dündar

Kostüm Tasarımı: Nalan Alaylı

Ayrıca Bakınız

Müzik: Ferhat Livaneli

Süpervizör: Işıl Kasapoğlu

Yönetmen Yardımcısı: Ekin Deniz Görk

Asistanlar: Nur Akbulut, Aleyna Akdemir

Oynayanlar: Fulya Koçak, Esra Yaşar, İrem Arslan, Doğuş Bilgin

(Kaynak: https://www.oncevatan.com.tr/kultur-ve-sanat/duvar-izleyicisiyle-bulusuyor-h192506.html)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik