Şuan Okunan
Ödenmeyecek Ödemiyoruz: Asıl reform insanların düşünmeye başlaması

Ödenmeyecek Ödemiyoruz: Asıl reform insanların düşünmeye başlaması

“Ödenmeyecek Ödemiyoruz”, yoksulluk içinde olmalarına rağmen geleneksel değerlerin getirdiği manevi tortular yüzünden, fabrika işçilerinin karşı karşıya kaldıkları durumlarla yüzleşip, gerekli adımı atamamasını ve yaşadıkları ahlaki gelgitleri anlatıyor.

GÖRKEM MAVİ

Nobel ödüllü İtalyan oyun yazarı ve yönetmen Dario Fo’nun unutulmaz eseri “Ödenmeyecek Ödemiyoruz”, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahneye taşınıyor. Füsun Demirel’in çevirdiği, Burcu Tutkun Turan’ın yönettiği oyunun dekor tasarımı Başak Özdoğan’a, kostüm tasarımı Funda Çebi’ye ait. Işık tasarımı Mustafa Kala, müzik Ali Eyidoğan, dramaturji Şafak Özen imzasını taşıyor. Oyunda Özlem Akdoğan, H. Tolga Tümer, Özlem Baykara, Serkan Sezgin ve Berkay Gökçek rol alıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da izleyici ile buluşan “Ödenmeyecek Ödemiyoruz”, İtalya’nın varoş bir mahallesinde geçiyor. 1970’li yıllarda bir İtalyan kentindeki grevden esinlenilerek yazılan oyun, özellikle ekonomik kriz girdabındaki ülkelerde en sık sahnelenen oyunlardan. Türkiye’deki tiyatro sahnelerinde de en çok sahnelenen Dario Fo oyunları arasında yer alıyor.

“Ödenmeyecek Ödemiyoruz”, yoksulluk içinde olmalarına rağmen geleneksel değerlerin getirdiği manevi tortular yüzünden, fabrika işçilerinin karşı karşıya kaldıkları durumlarla yüzleşip, gerekli adımı atamaması ve bu araf durumunda yaşadıkları ahlaki gelgitleri anlatıyor.

BİR SİVİL İTAATSİZLİK ÖRNEĞİ

Fabrikada çalışan yoksul bir aile üzerinden anlatılan hikayede, kadınların hayat pahalılığına tepkiyle bir nevi sivil itaatsizlik olarak marketi yağmalamaları ve bunu ahlaken sorunlu gören eşlerinden saklaması üzerine oluşan gerginlik üzerinden ilerliyor. Bu süreçte aile bireylerinin haksız ve adil olmayan bir sistemde yaşadıklarını biliyor olmalarına, aç yaşamalarına rağmen marketten ücretsiz ürün almanın yaşattığı trajik iç hesaplaşma anlatılıyor.

İşçiler, ekonomik sistemin sorunlu olmasına rağmen yağmalamanın doğru olmadığını tartışmaya başlıyor ve birtakım yapısal reformlar ile sorunlarının çözülebileceğini düşünüyor. Yağmayı araştıran mali polisin vardığı sonuç ise “tek gerçek reformun insanlar düşünmeye başlaması” olduğu…

“Ödenmeyecek Ödemiyoruz” sistem sorununu, insanların yaşadıkları trajik çatışma ve ahlaki iç tartışma üzerinden anlatmaya çalışan aynı zamanda İtalyan geleneksel halk tiyatrosu Commedia Dell’arte’in izlerini taşıyan eğlenceli bir oyun.

Oyunla ilgili bilgilere ve oyun takvimine Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları web sitesinden ulaşılabilir.

Ayrıca Bakınız

 

“ÖDENMEYECEK ÖDEMİYORUZ”

2 Perde / 2 Saat 15 Dk.
9 Yaş ve üzeri için uygundur

Yazan: Dario FO
Çeviren: Füsun DEMİREL
Yöneten: Burcu TUTKUN TURAN
Müzik: Ali EYİDOĞAN
Dekor Tasarım: Başak ÖZDOĞAN
Kostüm Tasarım: Funda ÇEBİ
Işık Tasarım: Mustafa KALA
Dramaturg: Şafak ÖZEN
Yönetmen Yrd.: Özlem AKDOĞAN
Reji Asistanı: Gamze KILIKCI

OYNAYANLAR: Özlem AKDOĞAN, H.Tolga TÜMER, Özlem BAYKARA, Serkan SEZGİN, Berkay GÖKÇEK


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik