Şuan Okunan
“18” Belgeseli: Yolları Açan Kadınlar

“18” Belgeseli: Yolları Açan Kadınlar

Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (KA-DER) yapımını üstlendiği belgesel niteliğindeki “18” isimli kısa film 25 Mayıs Çarşamba günü saat 19.30’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde gösterime giriyor. 1935 seçimlerinde TBMM’nin ilk kadın vekillerinin siyaset yolculuğuna mercek tutan kısa film, Türkiye’de kadınların Osmanlı’nın son döneminden itibaren seçme seçilme talebini ve mücadelelerini beyaz perdeye yansıtıyor.

Kadınlar Halk Fırkası, Türk Kadın Birliği, kadınların çıkardığı çeşitli mecmualar gibi deneyimler ışığında 1935’e gelen süreç ve sonrasında Meclis’teki kadın temsili, Fatmagül Berktay, Aynur Demirdirek, Ayşegül Yaraman, Nuray Karaoğlu gibi isimlerin anlatımlarıyla gözler önüne seriliyor.

İlk 18 kadın vekillerimizden Hatı Çırpan (Satı Kadın), Benal Nevzat, Mebrure Gönenç, Nakiye Elgün, Mihri İffet Pektaş ve Huriye Baha Öniz; görüntüleri ve tarihçilerin, gazetecilerin, ailelerin konuşmaları eşliğinde sunuluyor. “Yolları Açan Kadınlar” mesajıyla hazırlanan 40 dakikalık “18”i Barış İnce yazıp yönetti, kısa filmde Fide Köksal ve Hasan Barış Gemici müzikleriyle yer aldılar. Görüntü yönetmenliğini Altın Portakal ve SİYAD Onur Ödülü sahibi Metin Kaya gerçekleştirdi.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik