Şuan Okunan
ANAMED, “Türkiye’de Bizans Çalışmalarının Serüveni”ni ele alıyor

ANAMED, “Türkiye’de Bizans Çalışmalarının Serüveni”ni ele alıyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yıldönümünde Türkiye’de Bizans çalışmalarının çok kültürlü doğasını ve kurumsallaşma hikâyesini inceleyen sergi, arşiv belgelerinden videolara birçok farklı malzemeyi ilk kez sanatseverlerle bir araya getiriyor. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünden Doç. Dr. Koray Durak küratörlüğünde ve GABAM Projeler Koordinatörü Merve Özkılıç editörlüğünde gerçekleştirilen sergi, Geç Osmanlı Dönemi’nden başlayarak Bizans çalışmalarının doğasını gözler önüne seriyor. Kronolojik biçimde ele aldığı farklı temalar üzerinden ilerleyen sergide izleyiciler, Türkiye Cumhuriyeti anlatısında Bizans çalışmalarının kurumsallaşma hikâyesini inceleyebiliyor. Kurumsallaşma süreci, öncelikle 1923’ten başlayarak 1990’lara dek üniversitelerde tarih ve sanat tarihi bölümlerinin kurulması üzerinden açıklanıyor. Alan çalışmalarını da içeren bu anlatıya paralel olarak ilerleyen ve mekânı ikiye bölen ayrı bir bölümde ise Rum cemaatinin katkıları ve yabancı kurumlarla yapılan iş birlikleri yer alıyor.

FARKLI DÖNEMLERDE BİZANS ÇALIŞMALARI

Serginin ikinci yarısı ise 1990’lardan günümüze gittikçe zenginleşen bilimsel toplantılar, geçmiş sergiler, mimari araştırmalar ve müze çalışmalarına odaklanıyor. İzleyiciler bu bölümde paleografi, epigrafi, sicilografi ve sualtı arkeolojisi çalışmaları ile mimari restorasyonları da görme imkânı buluyor. Serginin son bölümünde ise ortaöğretimde Bizans’a ilişkin müfredat değerlendirilirken konuya ışık tutacak çocuk kitapları sergileniyor. Cumhuriyet’in ilk yüzyılında Bizans araştırmalarının geldiği aşamayı tarihsel perspektiften anlatan birçok arşiv belgesini İlk kez ziyaretçilerle buluşturan sergi, interaktif unsurlarla da destekleniyor.

Tasarımını Fika’dan Burak Şuşut, Dilara Tekin Gezginti, Duygu Güven’in yaptığı “Türkiye’de Bizans Çalışmalarının Serüveni” sergisi, Vehbi Koç Vakfı’nın malî desteği ve Arçelik’in sponsorluğunda sanatseverlerle buluşuyor. Serginin, Türkiye’deki Bizans çalışmalarının bugüne kadarki en kapsamlı tarihini sunan aynı isimli kitabı ise önümüzdeki günlerde yayımlanacak.

Ayrıca Bakınız

​Türkiye’de Bizans Çalışmalarının Serüveni” sergisini 31 Mart 2024 tarihine kadar Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) ziyaret edebilirsiniz.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik