Şuan Okunan
Çağdaş dans ve müzik gösterisi “Biz” Cer Modern’de

Çağdaş dans ve müzik gösterisi “Biz” Cer Modern’de

“Kim insan sayılır? Kimin yaşamı yaşam sayılır? Hadi yüzleşelim. Birbirimiz tarafından çözülürüz”.

Çağdaş dans ve müzik ile tasarlanan “Biz” gösterisi Ankara’da sahnelenecek. Farklı mekanlardaki sahnelenişleri ile dikkat çeken oyun, 2 Mart Cumartesi günü saat 20.00’de Cer Modern’de olacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi – Modern Dans Topluluğu İstanbul (MDTist) için üretilen ve MDTist repertuvarında yer alan “BİZ”, ilham kaynağını bir yandan Anadolu Alevi-Bektaşiliğinin köklerinden diğer yandan çağdaş felsefeden alıyor; “çoklukta birlik”, “devriye”, “evrensel etik” kavramlarını sorguluyor. Performans alanındaki üç dansçı, fiziksel teması kaybetmedikleri üçlü hareket formları, ikili eylem diyalogları ve bir başlarına kaldıkları anların içinden geçerek dayanışma ve çatışma, şefkat ve şiddet, güç ve kırılganlık, varlık ve yokluk hattında yollarını bulmaya çalışıyorlar. Bedenleri ve duygu bellekleri üzerinde çalışıp çoklukta birliği arıyorlar.

Cem Yıldız bilgisayar ortamında canlı olarak dönüştürdüğü vokali ve bağlamasıyla eserin elektro-akustik ses evrenini yaratıyor; “cem”i yürütüyor, ses ve nefes oluyor… Oyunun künyesinde “yaratan ve sahneleyenler” olarak Bedirhan Dehmen, Canberk Yıldız, Cem Yıldız, Mihran Tomasyan yer alırken, konsept ve korehttps://www.youtube.com/watch?v=6uGVVTarHSEografi Bedirhan Dehmen’e aid. Müzik düzenlemesi Cem Yıldız’a, ışık tasarımı Kerem Çetin’e, kostüm tasarımı Günsu Sarı’ya ait olan “Biz”‘in yapımcılığını Caféturc Music & Arts üstleniyor.

“Soran çok oldu, geliyoruz Ankara Yerebatan Sarnıcı, Akropoditi DanceFest (Yunanistan), Gaziantep – Şanlıurfa – Diyarbakır turnesi ve Alan Kadıköy’ün ardından Ankara Cer Modern’de çember kuruyoruz” diye duyurulan gösterinin biletleri biletinial.com ve tiyatrolar.com’da

Ayrıca Bakınız

“BİZ”İN BUGÜNE KADAR SAHNELENDİĞİ YERLER

Sahnelendiği mekan ve festivaller Maxim Gorki Theater (Berlin. Voicing Resistance Festivali kapsamında), Suzanne Dellal Center (Tel Aviv. Tel Aviv Summer Dance Festivali kapsamında), Les Halles de Schaerbeek (Brüksel. Europalia Arts Festival kapsamında), Yerebatan Sarnıcı (İstanbul), İstanbul Modern Müzesi, Fulya Sanat Merkezi (İstanbul. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun düzenlediği Kültürlerarası Diyalog Günü kapsamında), Moda Sahnesi (Istanbul), Boğaziçi Üniv. Garanti Kültür Merkezi (İstanbul), Caddebostan Kültür Merkezi (İstanbul), Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi (İzmir), Tiyatro D22 (İstanbul)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik