Şuan Okunan
Cihangir Atölye Sahnesi’nde Mart programı dolu dolu

Cihangir Atölye Sahnesi’nde Mart programı dolu dolu

Cihangir Atölye Sahnesi’nin Mart 2024 programı açıklandı. Theatreist/Showcase seçkisine seçilen “İki Efendinin Uşağı-Alaturka”, kapalı gişe oynamaya devam eden “Ödenmeyecek, Ödemiyoruz!” bu ayın oyunları arasında. “Ödenmeyecek, Ödemiyoruz!”un Mart ayındaki 6 temsilinin biletleri tükenince, Nisan biletleri satışa açıldı. Cihangir Atölye Sahnesi Mart ayında da konuk ekipleri ağırlamayı sürdürecek. Cihangir Atölye Sahnesi’nin Mart ayı programı şöyle:

ÖDENMEYECEK, ÖDEMİYORUZ!

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi İtalyan yazar Dario Fo’nun yazdığı oyun, İtalya’nın yoksul işçi kesimine ait kadınların bir süpermarketi yağmalamasıyla gelişen komik olaylardan yola çıkarak bir ekonomik sistem eleştirisi sunuyor.

Oyun, İtalya varoşlarında yaşam mücadelesi veren insanların sisteme karşı verdikleri mücadelede karşılaştıkları zorlukları komik bir dille anlatıyor. Sürekli artan hayat pahalılığı karşısında varoşlarda yaşayan kadınlar zamlara karşı hep birlikte eski fiyatlardan alışveriş yapmaya karar verirler ve bir süpermarketteki mallara el koyarlar. Arzu Gamze Kılınç’ın sahneye koyduğu oyun 2-3-8-9-29-30 Mart’ta CAS’ta olacak.

Oyuncular: Alper İrvan, Berfin Karatay, Kıvanç Kılınç, Serpil Göral, Osman Onur Can.

İKİ EFENDİNİN UŞAĞI ALATURKA

İtalyan yazar Carlo Goldoni’nin yüzyıllardır dünya çapında büyük ilgi gören klasik komedyası, Kıvanç Kılınç’ın 19. yüzyıl İstanbul’una uyarlaması ve Muhammet Uzuner’in ortaoyunu ve Commedia dell’Arte sentezi rejisi ile “Alaturka” bir komedi olarak sahneleniyor. Oyunda zengin sevgililerin aşk hayatlarının karşısında, güç yaşam koşulları içinde geçinmek zorunda olan bir uşağın, iki efendiye birden uşaklık etmeye çalışırken yarattığı karışıklıklar türlü komik olaylara yol açar.

İki Efendinin Uşağı Alaturka 23 Mart 20.30 ve 24 Mart 19.00’da CAS’ta.

Oyuncular: Alper İrvan, Ayça Öztürk, Berfin Karatay, Canberk Dikmen, Can Seçki, Erdi Öztürk, Gözde Yıldız, Osman Onur Can, Yusuf Kısa.

NEREDEYSE EŞİTTİR

“Ekonomi çok sıkıcı değil mi? Karmaşık finansal terimlerle dolu. Neden sizce? Finansal sistem kasten karmaşık.
Gözümüz kasten korkutuldu. Belki bir şeyi görmemizi istemiyorlardır.”
İsveçli yazar Jonas Hassen Khemiri’nin yazdığı, Hasret Güneş’in çevirdiği ve Serpil Göral’ın yönettiği oyun ‘değer’ kavramını para sistemi üzerinden irdeliyor. Sıradan ve biricik arzularımızla parasal sistemde eşit, özgür, iyi, haklı ve değerli olmamız mümkün mü? Enflasyon hepimizi fakirlikte bari eşitler mi?

‘Neredeyse Eşittir’ parasal sistemin yarattığı biz sıradan insanların arasındaki, aslında matematiksel olarak hep muhtemel olan ancak asla gerçekleşmeyecek eşitliği anlatıyor. Seyirci aynı zamanda bir deneye davetli: Bu oyunu beğenmezseniz para iadesi alabilirsiniz.

Oyun, 17 Mart 19.00’da CAS’ta.

Oyuncular: Dorukhan Kenger, Ela Güldüren, Kerem Aktı, Mithat Seçinti, Nihal Parlak, Özge Doğan, Seren Köken, Serhat Güney, Yusuf Kısa.

AYAK BACAK FABRİKASI

Sermet Çağan’ın Ayak-Bacak Fabrikası oyunu derebeyleri, politikacılar ve yargıçlar gibi yönetici güçlerin çıkarlarını her koşulda korumak için halkı nasıl sömürdüğünü anlatır. Bu sistem içinde var oldukça aynı döngünün tekrar ederek halkın her zaman ezilen ve sömürülen olmaktan kurtulamayacağına işaret eden oyun, 1960 sonrası ortaya çıkan toplumcu gerçekçi tiyatro üslubunun ilk örneklerinden biridir.

Muhammet Uzuner’in rejisiyle sahneye konan oyun, 16 Mart 20.30’da CAS’ta.

Oyuncular: Barış Kaan Güven, Boran Özsaygı, Ela Güldüren, Kerem Aktı, Mithat

Seçinti, Nihal Parlak, Özge Doğan, Seren Köken, Serhat Güney, Yusuf Kısa.

YUVARLAK KAFALILAR VE SİVRİ KAFALILAR

Bertolt Brecht’in 1938 yılında yazdığı Yuvarlak Kafalılar ve Sivri Kafalılar (Ya Da Devlet İle Servet Birleşmeyi Sever) oyunu, ekonomik kriz ile karşı karşıya kalan devletin büyük sermaye sahipleri ile işbirliği yaparak ırkçılık gündemiyle maraba ayaklanmasını bastırmak için neler yapabildiğini gösteriyor. Brecht “her şeyi zengin ile yoksul arasındaki farkın belirlediğini kanıtlamak için yazdığı” bu oyunda, asıl sorunun ırklar, kültürler veya bunlara benzer unsurlar değil zenginlik ve yoksulluk farkı olduğunu söyler bize. Asıl sorun sınıf farklılığıdır.

Arzu Gamze Kılınç’ın yönettiği oyun kasım ayından beri bu sezonun yeni oyunu olarak Cihangir Atölye Sahnesi’nde. Yuvarlak Kafalılar ve Sivri Kafalılar, 10 Mart 19.00’da CAS’ta son kez sahnede olacak.

Ayrıca Bakınız

Oyuncular: Barış Can Güler, Barış Kaan Güven, Can Seçki, Canberk Dikmen, Çadaş Ali Çakır, Ekin Bora Boran, Esra Günay, Gözde Dalan, İsmail Keskin, Merve Güler, Murat Aytekin, Ogün Birinci, Onur Çolak, Osman Onur Can, Saadet Lokumcu, Selda Uyan.

FİLLER VE KARINCALAR

Yaşar Kemal’in Filler Sultanı ve Kırmızı Sakallı Topal Karınca adlı romanından Arzu Gamze Kılınç’ın sahneye uyarladığı ve yönettiği oyun, bir sömürü öyküsü anlatır. Gücüne ve heybetine güvenerek karıncalara savaş açan Filler Sultanı -her iktidarda olduğu gibi- ülkeyi yarattığı baskı ve korku ile yönetir, karıncalara zulmederken

karıncalar bir yandan hayatta kalabilmek için Sultan’a çalışır bir yandan birlik olup filleri yenmenin bir yolunu ararlar.

Oyun, 18 Mart 20.30’da CAS’ta.

Oyuncular: Derya Özsoy, Dilek Duru, Ekrem Kelebek, Engin Barışan, Ezgi Çınar, Gönenç Öztopal, İsmail Keskin, Murat Mızrak, Nihal Parlak, Seren Köken, Zehra Bağdır.

Mart ayında Cihangir Atölye Sahnesi’ne olacak konuk oyunlar ise şöyle:

YUSTUDIO – Othello! Seyircili İntikam Provası (12 Mart 20.30), KOZMOPOLİTAN TİYATRO – Bay Samir (13 Mart 20.30), TİYATRO WATT – Gölge Otobanı (14 Mart 20.30), YOYO TİYATRO – Neredeyse Kusursuz (15 Mart 20.30), NİHAYET TİYATRO – Kuş (22 Mart 20.30), REKA KOLEKTİF – Aşalım Bunları (25 Mart 20.30), TİYATRO WATT – Sıradan Karşılaşmalar (26 Mart 20.30), TİYATRO İN – Mikado’nun Çöpleri (27 Mart 20.30).

İKİ EFENDİNİN UŞAĞI ALATURKA THEATREIST/ SHOWCASE SEÇKİSİNDE

Öte yandan, Cihangir Atölye Sahnesi, İki Efendinin Uşağı Alaturka oyunuyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan TheatreIST Showcase’de yer alıyor. THEATREIST/SHOWCASE, bağımsız tiyatro topluluklarının biçim ve içerik açısından yaratıcı, yenilikçi yaklaşımlarıyla dikkat çeken yapımlarını ve sanatçıları, yurtdışından davet edilen festival direktörü, yapımcı, eleştirmen, küratör ve akademisyenlerle buluşturmak amacıyla düzenleniyor. Carlo Goldoni’nin klasik komedyasından Kıvanç Kılınç’ın uyarladığı İki Efendinin Uşağı Alaturka oyunu Muhammet Uzuner’in rejisiyle bu yılki Showcase’in açılış oyunu olarak belirlendi. Oyun 23-24 Mart’ta Cihangir Atölye Sahnesi’nde izlenebilir.

Oyunlar ve biletler ile ilgili detaylı bilgiye Cihangir Atölye Sahnesi‘nden ulaşabilirsiniz.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik