Şuan Okunan
Eklektik Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Eklektik Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Eklektik Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Eklektik Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Günlük hayatta insanlarla iletişim kurmak için kullanılan kelimelerin anlamları ve kökenleri genellikle bilinmiyor. Edebiyat severler, arama motorlarında ve Türk Dil Kurumu TDK sözlüğünde bu kelimenin anlamını öğrenmeye çalışıyor. Kelimelere ilgi duyanlar, Eklektik kelimesinin anlamını araştırıyor. Dizilerde, filmlerde ve kitaplarda farklı kelimelerle karşılaşanlar kelimelerin kökenini ve anlamını büyük bir merakla araştırıyor. Peki, Eklektik ne demek, ne anlama gelir ve kökeni nedir? İşte, Eklektik kelimesi TDK sözlük anlamı ve diğer bilgiler…

EKLEKTİK NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR? EKLEKTİK KELİMESİ TDK ANLAMI

  • Seçmeci

EKLEKTİK KELİMESİ CÜMLE İÇİNDE DOĞRU KULLANIM ÖRNEKLERİ

  • Okurların bu eklektik bilgilerin temelini merak edip kitaplara başvuracağını umuyorlar.

EKLEKTİSİZM

Eklektisizm (Yun. Yunanca: ἐκλεκτός, eklektos, „seçilmiş“) , farklı felsefî veya sanat sistemlerinden alınan unsurların yeni bir sistem içinde yeniden kullanılmasıdır. Sanattaki farklı çağ ve üsluplardan seçilip devşirilen unsurların yeni bir tasarım, ürün ya da düşünce akımı oluşturmak için ele alınması olgusunu ifade eder.

Eklektisizm kelimesinin kökü olan eklektik kelimesi, genellikle bir sisteme ait olan veya tek başına anlam ifade eden unsurların birden fazlasını toparlayarak meydana getirilen yeni sistem veya sistemler anlamına gelmektedir. Dinde ve sair düşünce akımlarında eklektisizmin negatif bir manası vardır. Türkçede “eklemek-takmak ” anlamına gelen bu kelime, Lidya dilinde “Lidce: eklektikos” veya tam olarak “yine takmak” anlamına karşılık gelen “Lidce: eklegein” kelimelerinden türemiştir.

Eklektisizm, 19. yüzyılda çok yaygın bir biçimde görülür. Bununla birlikte eklektisizm bir üslup değil, bir davranış şekli olarak değerlendirilmelidir. Ancak farklı eklektisist üsluplardan söz edilebilir. Bu üslupların hepsinde davranış biçimi ortak olduğu hâlde şeklî malzemenin de değiştiği çağ ya da üslup ve bunların yeniden sistemleştirilişi farklıdır.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik