Şuan Okunan
Eyüpsultan Belediyesi Sanat Galerisi Açtı, “Feshane’nin Karşısı” diye duyurdu

Eyüpsultan Belediyesi Sanat Galerisi Açtı, “Feshane’nin Karşısı” diye duyurdu

“Eyüpsultan şehrinin manevi iklimine yakışan sergilere imza atacak” sözleriyle tanıtılan Galeri Eyüpsultan, 18 Ekim Çarşamba günü TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla açılacak. Açılışta Bedri Rahmi Eyüboğlu, Adnan Çoker, Balkan Naci İslimyeli, Burhan Doğançay, Sabri Berkel, Devrim Erbil, Fahrelnissa Zeid, Denis Brown, Faruk Kırlı, Münevver Üçer gibi usta sanatçıların eserlerinin yer aldığı bir sergi açılacak. Ayrıca, Mustafa Cemil Efe‘nin Eyüpsultan Camii alınlık yazılarını bugünün yaklaşımdan hareketle tablolaştırdığı çalışmalarının yer aldığı “Bilenlere Selam Olsun” açılış sergisi de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

GALERİ EYÜPSULTAN HAKKINDA

Eyüpsultan Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları sonucu bölgeye yeniden kazandırılan ikinci dereceden tarihi eser olan konak, geçmişte kültür evi, ticarethane, eğitim gibi birçok hizmette kullanıldı. Tarihi Feshane’nin hemen karşısında yer alan Galeri Eyüpsultan, 360 metrekarelik eski binanın yanı sıra konağın bahçesine yapılan 150 metrekarelik yeni eklemelerle birlikte, toplamda 1160 metrekarelik ve 6 bölümlük sergi alanı sunuyor.

FESHANE GÖNDERMESİ

Galeri Eyüpsultan’ın tanıtım metinlerinde Feshane’nin karşısında olduğu vurgulanırken, sosyal medyada da İBB’ye ait olan Feshane ile karşılaştırmalı tartışmalar yapılıyor. Akademisyen, yazar Furkan Çerkes, “İBB tarafından Feshane’de LGBT içerikli ağır dezenformatif bir propaganda ile gençlerimizin beyinleri yıkanırken, tam karşısında ise Eyüpsultan Belediyesi’nin
@galerieyupʼünde milli manevi değerlerden beslenen sanat etkinlikleriyle Eyüpʼün manevi havası muhafaza ediliyor.” diye yazdı.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik