Şuan Okunan
Feyk Sahne’den Yıllardır Çözülmeyen Su Baskını Sorununa Tepki: Tesisatçılık Yapıyoruz

Feyk Sahne’den Yıllardır Çözülmeyen Su Baskını Sorununa Tepki: Tesisatçılık Yapıyoruz

Feyk Sahne Kurucusu Ercan Özdal‘ın Tiyatro… Tiyatro dergisine yaptığı açıklama şöyle: “Pandemi döneminde, iki yıla yakın süre kapalı kalmış, iflas etmiş, bakımsızlıktan sular altında kalmış tiyatro sahnelerinden birini, birkaç arkadaş el ele verip, inşaat işçiliğini kendi ellerimizle yaparak  Feyman Kültür Merkezi’ni işleyen bir tiyatro – kültür merkezi haline getirdik. Binanın geçmişten kaynaklanan altyapı problemleri su baskınları mevcuttu. 

Yne de biz başaracağımıza inanıp, içinde CHP Kadıköy ilçe teşkilatının da bulunduğu binalardan gelen suları durdurmayı tam olarak başaramasak da, boru sistemi, su toplama kuyusu ve dalgıç motor yöntemi ile suyu aktarıp büyük sahne kısmını çalışır hale getirdik. Binanın ana giderleri ve 4 farklı noktadan tekrar su ve kötü koku gelmesi sebebiyle, yine içinde CHP Kadıköy ilçe teşkilatının da bulunduğu bina ile kendi binamız arasındaki bakımsız atıl alanda 3 günlük bir temizlik yaptık. Anlatılan süreçlerin video ve fotoğraf kayıtları mevcut. Bu anlattığımız süreçlerde tamamen yalnızdık sadece çarşı yönetiminin desteğini gördük.

Tiyatromuzun bu tarz teknik sorunları çözüldükten sonra Şubat ayında yaşanan depremin ardından bir ay tiyatromuzu kapattık. Ardından seçim sürecine girildiği için kültür sanat faaliyetleri zaten doğa olarak durdu. Yaz sezonunun araya girmesiyle 6 aylık bir süreç kaybetmiş olduk. 

Biz yine de sabrettik, direndik. Eylül ayında 5 etkinlik, Ekim ayında 10, Kasım ayında 15, Aralık ayında 20 konuk ekip ağırlayarak masraflarımızı karşılamaya başlamıştık. Bu defa tramvay yolu üzerindeki ana cadde üzerinden küçük bir sızma fark ettik ve 8 aylık inşaat işçiliği ve altyapı çalışmalarımız sürecinde edindiğimiz tecrübelere dayanarak hemen müdahale etmek istedik. Sorun cadde üzerinde olduğu için İSKİ’ye başvurduk fakat İSKİ ekibinin gecikmesi ve gelen işçilerin sadece logar kapaklarını açıp “bizden kaynaklı bir sorun yok” deyip gitmesinin ardından sızan su artmaya başladı. Ofisimizin duvarını yıkıp arkadan gelen suyun kaynağını araştırmaya başladık, perde duvarlardan gelen ciddi bir su söz konusuydu. 

Maalesef, ihmaller yüzünden suyun şiddeti fazlalaştı ve ofisimize dolan su seyirciyi ağırladığımız fuaye alanına ve cep sahneye doğru yürüdü. 72 saat boyunca 10-15 gönüllümüzün desteğiyle içeriye dolan suları vlleda, kovalar ve kendi yaptığımız ilkel boru sistemleri ile aktarmaya çalışıyoruz. Sorunun kaynağını da tespit etmiş olmamıza rağmen, İSKİ hala sorunun bizim iç tesisatlarımızdan kaynaklandığını iddia ediyor. Zorlu inşaat sürecini atlatmış ve sanat yapmak için nice zorluklara göğüs germiş, 5 kişiyle başlayıp şimdi 35 kişi olan ekibimiz, sanat üretmesi gerekirken günlerdir atık suları tahliye etmek için gecesini gündüzüne katıyor.

Bizim Feyman Kültür Merkezi ve Feyk Sahne’yi açma amacımız, pandemi döneminde, öncesinde ve sonrasında başka işler yapmak zorunda kalan, tiyatroya gönül vermiş insanlara bu kültür merkezinin çatı olması ve ticari kaygısı olmayan bu kuruluşun sanat anlamında Kadıköy’e alternatif bir mekan olmasıydı. 

Ayrıca Bakınız

Feyman Kütür Merkezi Kütüphanesi (Su baskını sonrası kullanılamıyor)

Çok yalnız bırakıldık, çok kırgınız, çok üzgünüz, çok kızgınız. Atatürk’ün partisi CHP’den hiç bir destek görmemek bizi ayrıca üzüyor. Bu süreçte AKP, MHP, TKP, TİP ve EMEP’ten Feyk Sahne’ye maddi-manevi destek geldi. Sanat, siyasi yelpazenin sağından soluna pek çok yapıyı bir araya getirebildi ancak CHP başını kuma gömmüş bekliyor. Maddi manevi zararımız çok büyük. Bu ihmalin sorumlularına cevabımızı sandıkta ve mahkemede vereceğiz.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik