Şuan Okunan
Karaköy’deki Ceneviz Kitabesi müzede koruma altına alınıyor

Karaköy’deki Ceneviz Kitabesi müzede koruma altına alınıyor

İstanbul Beyoğlu’nda Karaköy’deki Yanıkkapı Sokak’ta yer alan 700 yıllık Ceneviz armalı tarihi kitabe, hırsızlık ve çevresel tahribattan korunması amacıyla uzun bir süredir demir kafeste tutuluyor. 2019 yılında Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği’nin başvurusuyla İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Ceneviz Surları’nda bulunan kitabenin replikasının yapılması ve orijinal eserin İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne taşınması kararı alındı.

Alandaki restorasyon çalışmaları ve İstanbul Restorasyon Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı’nda hazırlanacak replika kitabenin aynı noktaya yerleştirilmesi işlemleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Ceneviz Surları’nda yer alan kitabenin çevresindeki demir çerçevenin büyütüldüğü belirtilirken, çevre sakinleri de altından geçen araçların neden olabileceği bir kaza veya sürtme sonucu tahribata uğramasının riskine dikkat çekiyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Korunacak

Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Mimar Serhat Şahin, kitabenin mevcut kötü durumu nedeniyle İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne taşınması ve yerine replikasının konulması kararını aldıklarını belirtti. Şahin, 700 yıllık bir eserden bahsettiklerini vurgulayarak, orijinal kitabenin hala aynı yerde durduğunu ve çalınmaya veya kötü müdahaleye müsait olduğunu ifade etti. Ayrıca, üzerindeki kabartmaların fiziksel koşullardan dolayı yavaş yavaş eridiğine dikkat çekti.

Ayrıca Bakınız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, restorasyon çalışmalarının etaplar halinde devam ettiği ve replikanın henüz hazır olmadığı belirtildi. Replika kitabe hazır olduğunda, orijinal kitabenin İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne taşınacağı ifade edildi. (Yalın Haberler)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik