Şuan Okunan
Luka’dan 30. Sanat Yılı Sergisi: ÖZ

Luka’dan 30. Sanat Yılı Sergisi: ÖZ

İstanbul Teşvikiye’de bulunan galerinin açılış sergisi olma özelliğini de “Öz” sergisi, LUKA’nın çok katmanlı zeminler üzerinde konumlandırdığı figürleriyle izleyiciyi içsel bir gerçeklik haritasına sürüklüyor. LUKA’nın “ÖZ” sergisi, 17 Şubat’a kadar ziyarete açık olacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü Başkanı, öğretim üyesi ve sanatçı Prof. Dr. Lütfü Kaplanoğlu (LUKA), son olarak yirmi beşinci kişisel sergisini misafir öğretim üyesi olarak gittiği Ivey Business School’un da yer aldığı Kanada’nın London, Ontario bölgesindeki London Art Space’te gerçekleştirdi. Türkiye’de ve dünyanın farklı noktalarındaki karma ve solo sergilerinin yanı sıra yürüttüğü uluslararası sanat projeleriyle de adından söz ettiren LUKA, sanat yaşamındaki 30. yılında 26. kişisel sergisi “ÖZ” ile insanın en temel meselesi olan öz kavramına odaklanıyor.

LUKA’nın seyyah ruhunun yansıması olan resimleri, katmanlı ve çok sesli zeminleriyle adeta insanın iç dünyasının bir metaforu olarak beliriyor. Sanatçının resimlerinde arkası dönük bir biçimde görülen figürler, izleyici için hem bir başkası hem kendisi haline geliyor. Dolayısıyla resmin içindeki figür, hem kendisinin hem de birçok “öteki”nin birleşimini oluşturuyor. İzleyiciyi, dış dünyadaki tüm temsiliyetlerinden alıp bilinen gerçekliğin dışında ama belki de kendisinin en derinindeki bir dünyaya götürüyor. Hız dürtüsünün egemen olduğu günümüz dünyasında, insanın ancak durarak içine yönelebileceği ve bu sayede kendi özüyle karşılaşıp tanışma olanağı yakalayabileceği düşüncesi, “ÖZ” sergisinin sorgulama alanını oluşturuyor. Serginin küratörlüğünü üstlenen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Derya Aydoğan’ın belirttiği üzere “ÖZ”, “Hız’a karşılık durmak, belki de bir kehanetin bağbozumu olarak ÖZ ile temas ettirecek”.

“ÖZ” sergisiyle kendi açılış kutlamasını da gerçekleştirecek olan Red Rouge Art Galeri’nin kurucusu Ayşe Aslı Akkülah hedeflerini “Klasik anlayıştaki bir sanat galerisinin ötesinde sanatçının da izleyicinin de sanatın o cesur dilinden faydalanarak kendine temas ettiği bir ütopyayı hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Sanat ortamının özlenen aurasını, samimi diyaloğunu yeniden canlandırmak üzere çıktımız yolda mevcut sisteme karşı bir kaçış alanı yaratacağız hatta belki de kendimize kaçacağımız, zamanın bir parça ağır aktığı bir dinlenme alanı olacağız,” sözleriyle anlatıyor.

LUKA’nın “ÖZ” sergisi, 27 Ocak – 17 Şubat 2024 tarihleri arasında yeni sanat ve tasarım galerisi Red Rouge Art Galeri’de görülebilir.

“ÖZ” SERGİSİNİN MANİFESTOSU

Bilmecelerle inşa edilen dış dünyada kendi sihirli evrenini yaratma olanağı, adeta bir kehanetin bağbozumu olacak.

Her şey hız düzeninde akarken, birbirine karışıp buharlaşırken; sen durduğunda göreceksin: iç’in dış’ına yabancı; dış’ın, iç’ine ait değil.

Durduğunda; bütün ben’ler, olası tüm öteki’ler kaynaşacak.

Ayrıca Bakınız

Ona baktıkça, kendin olacaksın. O, sen olacaksın…

Çünkü hız’ın egemen olduğu bir dünya düzeninde sistemi çalıştıran; “durabilme cesareti”dir.

Kehanet; bu cesareti gösterip kendi öz’ünle karşılaştığında çözülecek.

Peki “öz”, ben midir?


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik