Şuan Okunan
Medusa’nın Çığlığı Kostüm Sergisi, 10 Ocak-1 Mart tarihlerinde Yerebatan Sarnıcı’nda!

Medusa’nın Çığlığı Kostüm Sergisi, 10 Ocak-1 Mart tarihlerinde Yerebatan Sarnıcı’nda!

“Giyilebilir Sanat”ın öncü tasarımcılarından Başak Cankeş yönetiminde hayata geçirilen Medusa’nın Çığlığı Kostüm Sergisi, mitolojiden uyarlanan ve dans eserinin uygulanabilirliğini diyalektik açıdan ele alan bir koleksiyon barındırıyor.

Moda endüstrisinin değişkenliğine ve beklentilerine uyum göstermeyi reddeden giyilebilir sanat akımı temsilcilerinden Başak Cankeş’in, aynı zamanda yönetmenliğini de üstlendiği, mitolojiden uyarlanan ‘Medusa’nın Çığlığı performansının dans sanatçıları için tasarlanmış olan kostümler, Cankeş’in estetik üstünlüğe önem verdiği kadar günlük hayata da uyarlanabilen koleksiyon hazırlama pratiğinin dışına çıkan ilk serisi.

Dans eserinin uygulanabilirliğini diyalektik açıdan ele alarak tasarlanmış serideki her bir giysi, kendi içinde karakterin yolculuğundan yola çıkılarak hayata geçirilirken, gösterinin hareket diziliminin ve dansçının bulunacağı mekânın ve performansın sergilendiği alanın fiziksel şartlarına göre de inşa edilmiştir.

Kıyafet tasarımları, izleyicinin protagonist (ana karakter) ve antagonist (yan/ karşıt karakter) kavramları hakkında vereceği kararı ve dansçıların karakterlerine hayat verirken aynı zamanda kullanılan hareket dizilimini de etkilemektedir.

Ayrıca Bakınız

Serginin müzikleri Tolga Büyük tarafından hazırlanmıştır.

Medusa’nın Çığlığı gösterimi için hazırlanan 9 adet özel kostüm, 10 Ocak – 1 Mart 2023 tarihlerinde Yerebatan Sarnıcı’nda görülebilir. Sarnıca giriş biletinizi buradan satın alabilirsiniz.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik