Şuan Okunan
Müze Gazhane ile Şehir Tiyatroları’na iki yeni sahne

Müze Gazhane ile Şehir Tiyatroları’na iki yeni sahne

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan yapılan açıklamada, Müze Gazhane’nin temmuz ayında açıldığı hatırlatılarak, “İstanbul’umuz, Müze Gazhane ismiyle yeni bir kültür ve sanat kompleksi kazandı” denildi. Müze Gazhane içinde İklim Müzesi, Karikatür ve Mizah Müzesi, Bilim Merkezi, açık hava sergi alanı, restoran, kafe, kütüphane ve sosyal alanlarının yanı sıra iki yeni tiyatro salonu da bulunuyor. Tiyatro sahneleri Eylül ayında yeni sezonun başlamasıyla Şehir Tiyatroları’nın oyunlarına ev sahipliği yapmaya başlayacak.

İKİ AYRI SAHNE

Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, iki sahneden birinin İtalyan klasik sahne, diğerinin ise meydan sahnesi olduğunu söyledi. İtalyan sahnenin 300 kişi, meydan sahnesinin ise 130 kişi kapasiteli olduğunu aktaran Ünlü, “Özellikle iki sahne ile Anadolu yakasındaki seyircimizle oyunlarımızı buluşturacağız. Her iki sahnemiz de seyircimizle kurduğumuz yakın ve sıcak ilişkiyi güçlendirecek teknik özellikler taşıyor” dedi. 

ETKİLEYİCİ BİR DENEYİM

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen de, sahneleri şu sözlerle anlattı: “Büyük sahne, seyirciye, daha salona girerken bile çok etkileyici bir deneyim sunuyor. Buranın projesi bitmeden bir orkestra çukuru ve hidrolik ön sahne eklemeyi de başardık. Fuayesi de Avrupa’da aşina olduğumuz bir endüstriyel alandan kültür merkezine dönüşüm örneği. Küçük sahneye de farklı bir yaklaşımla girdik. İlk aşamada Türkiye’nin nerdeyse tüm sahneleri gibi İtalyan sahne şeklinde düşünülen bu alana, bir meydan sahne tasarladık. İstendiğinde ortada oynanabilen, istendiğinde taşınabilir iskemlelerini kaldırarak “bir boş” alan yaratılan, bu yolla da hem çağdaş yetişkin oyunlara hem de çocuk oyunlarına uygun bir sahne tasarladık.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik