Şuan Okunan
Otizmi içerden anlatan kitap: Morhis

Otizmi içerden anlatan kitap: Morhis

Otistik yazar Moris Karmona’nın biyografi tarzında yazdığı Morhis isimli kitap, düzenlenen ‘Benimkisi Bir Otizm Hikayesi’ başlıklı söyleşi ve imza günü etkinliğiyle okucusuyla buluştu.

Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde düzenlenen etkinliğe Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi ve Karşıyaka Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Hülya Polat, Otizm Konfederasyonu Başkanı Ergin Güngör, KEDİ-Kabul, Eşitlik Dahil olma, İstihdam- Otizm Derneği Başkanı Serap Dikmen Ahmetoğlu, Yazarlar ve Şairler Derneği Dayanışma Derneği Başkanı Cemal Durmaz, Doğan Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Atila Doğan, Moris Karmona’nın babası Alp Karmona ve aile bireyleri, öğretmenleri ve çok sayıda dostu katıldı.

Kitabı toplumun otizm konusunda bilinçlenmesine katkıda bulunmak için yazdığını belirten Moris Karmona, “Atatürk’ün izinde, engel tanımayan bir yazarım. Yaşadıklarım içimde kalsın istemedim, başkaları da öğrensin diye kitabımı yazdım. Otizmliler toplum içinde ayrımcılığa uğramamalı. Otizmli çocuklara yapılan akran zorbalığı önlenmeli. Otizmli çocuğu olan ailelerin de kitabımı ilgiyle okuyacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi ve Karşıyaka Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Hülya Polat, engellilerin hak savunusu alanında yaptığı çalışmaların önemine dikkat çekerek, “Ne yazık ki sonuçlar istediğimiz hızda alınmıyor. Ancak bu alanda çalışanları desteklemeyi ve birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Ayrıca Bakınız

Karşıyaka Belediyesi, Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği, KEDİ-Kabul, Eşitlik, Dahil olma, İstihdam- Otizm Derneği’nin desteği ve Doğan Yapı İnşaat İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti. sponsorluğunda sınırlı sayıda yayınlanan kitap, ücretsiz olarak okuyucuyla buluşacak. Kitap içeriği ayrıca online platformlarda paylaşılacak.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik