Şuan Okunan
Yelda Özgen ve Müge Hendekli’den “Dalgalar ve Çizgiler” Konseri

Yelda Özgen ve Müge Hendekli’den “Dalgalar ve Çizgiler” Konseri

Arter, 14 Aralık 2023 Perşembe akşamı saat 20:30’da “Dalgalar ve Çizgiler” başlıklı bir konsere ev sahipliği yapacak. Çağdaş Türk bestecilerin viyolonsel için besteledikleri yakın tarihli eserlerle Johann Sebastian Bach’ın zamansız notalarından oluşan zengin bir repertuvar sunan konser, Arter’in performans salonu Karbon’da gerçekleşecek.

Yelda Özgen (viyolonsel) ve Müge Hendekli’yi (piyano) aynı sahnede buluşturan bu özel gece, İhsan Özgen ve Tolga Özdemir’in Karadeniz’in asi dalgalarından esinle besteledikleri yapıtlarının yanı sıra Bach ve Kamran İnce’nin epik tınılara sahip eserlerine de yer verecek. Konserde ayrıca, İhsan Özgen’in solo keman için bestelediği, Yelda Özgen tarafından viyolonsel için uyarlanan “Karadeniz” adlı eserin dünya prömiyeri de icra edilecek.

Yelda Özgen ve Müge Hendekli’nin “Dalgalar ve Çizgiler” başlıklı konserinin biletleri, Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve arter.org.tr adresi üzerinden temin edilebilir.

YELDA ÖZGEN KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda viyolonsel, oda müziği ve orkestra dersleri aldı. 1996 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Matematik Bölümü lisans programını tamamladı. İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MİAM) Reyent Bölükbaşı ile viyolonsel çalışan Özgen, 2002 yılında müzikte yüksek lisans, 2009 yılında ise doktora derecesi aldı. Anatolia Ensemble ile İstanbul Müzik Festivali, Eskişehir Müzik Festivali gibi uluslararası festivallere katıldı, yurtiçi ve yurtdışında önemli salonlarda sahne aldı. “Ege ve Balkan Dansları” ve “Itri ve Meragi” başlıklı iki CD çalışmasında yer aldı. Cemal Reşit Rey Senfoni, Enka Sinfonietta ve Aşkın Ensemble gibi orkestra ve topluluklarda viyolonsel sanatçısı olarak görev aldı. 2012–2023 yılları arasında İTÜ MİAM’ da müdür yardımcılığı ve müdürlük görevlerini sürdürdü. Dünya prömiyeri kayıtlarından oluşan “Karadeniz” başlıklı solo albüm çalışması 2023 Kasım ayında A.K. Müzik etiketiyle yayımlandı. Konser çalışmalarına devam eden Özgen, halen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve İTÜ MİAM’ da doçent olarak çello dersleri vermektedir.

MÜGE HENDEKLİ KİMDİR?

1981–1997 yılları arasında Prof. Ova Sünder’in öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı piyano öğrenimi gördü. Aynı yıllarda Mehru Ensari ile de çalıştı. 1993’te Robert Lisesi’nden mezun oldu. 1997’de Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. 24, 25 ve 29.Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Genç Solistler dizisinde yer aldı. 1998 yılında ABD’de New York Üniversitesi Müzik Performans yüksek lisans programına yarı burslu olarak kabul edilerek Dr. Sara Davis Buechner ile çalıştı. 2000–2005 yılları arasında Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde

Ayrıca Bakınız

öğretim görevlisi olarak yer aldı. 2002’de İTÜ MİAM Müzik doktora programına kabul edilerek devlet sanatçısı Ayşegül Sarıca ile çalışmalarına başladı. 2008 yılında “Ravel ve Solo Piyano Eserlerindeki Müzik-Dışı Çağrışımlar” başlıklı doktora tezini tamamladı. 2012 yılında Doçent unvanını aldı. 2010’da

kurulan çağdaş müzik topluluğu Hezarfen Ensemble’ın ve 2011 yılında kurulan Camerata Barok İstanbul’un da daimi üyesi olan Hendekli, halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda profesör olarak görev yapmaktadır.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik