Şuan Okunan
26. Uluslararası Ankara Caz Festivali 6 Kasım’da

26. Uluslararası Ankara Caz Festivali 6 Kasım’da

Bu yıl 26’ıncısı düzenlenen Uluslararası Ankara Caz Festivali bu yıl ‘caz iklimi’ teması ile 6 Kasım’da müzikseverler ile buluşacak. Ankara’nın çeşitli mekanlarında birbirinden özel konserler, söyleşiler düzenlenirken ücretsiz Masterclass etkinlikleri yapılacak.

Bu yıl 26’ıncısı düzenlenen Uluslararası Ankara Caz Festivali bu yıl ‘caz iklimi’ teması ile 6 Kasım’da müzikseverler ile buluşacak. Ankara’nın çeşitli mekanlarında birbirinden özel konserler, söyleşiler düzenlenirken ücretsiz Masterclass etkinlikleri yapılacak. Caz Derneği Başkanı Özlem Oktar Varoğlu, “Caz İklimi derken hem iklim krizine değinmek, hem de 21. Yüzyıla damgasını vuracağını düşündüğüm caz müziğinin iklimini sürdüğümüzü belirtmek istedik. Dünya müzikleri cazın etkisi altında değişiyor, dönüşüyor. Küçük değişikliklerle bunu hissediyoruz” dedi.

Uluslararası Ankara Caz Festivali bu yıl ‘caz iklimi’ teması ile, 6-16 Kasım arasında müzikseverler ile buluşacak. Bu yıl 26’ıncısı düzenlenen ve 10 gün sürecek olan festivalde, CP Ankara Hotel, Altınel Hotel/ Convention Center, Cermodern, Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi, Last Penny Büklüm, Sixto Chill /Jazz, Samm’s Bistro, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı Caz Ana Sanat Dalı, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi gibi mekanlarda konserler, söyleşiler yer alacak.

Caz Derneği Başkanı ve festivalin küratörü Özlem Oktar Varoğlu, festivalin ‘caz iklimi’ temasına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“26.festivale yaklaşırken iklim krizini her gün daha da derinden yaşadığımız zamanlardan geçiyoruz. Doğal iklim değişikliği yavaş yavaş gerçekleşiyorken artık neredeyse kriz olarak kendini gösteriyor. Dünyanın her yerinde yaşanan olağanüstü hava olayları krizin eşiğinin aşıldığına işaret ediyor. Uzmanlar, iklimdeki değişikliklerin artık bizlerin bile hissedebileceği noktalara geldiğini belirtiyorlar. Bu krizin sebeplerinin başında 1800’lü yıllardan bu yana insan faaliyetleri ve özellikle de fosil yakıtların kullanımı yer alıyor. Mavi gezegenimizi korumak için atılması gereken büyük adımlar, hepimizin üzerine düşen küçük adımlarla başlayacak. Biz bozduk, biz düzelteceğiz.

Caz İklimi derken hem iklim krizine değinmek, hem de 21. Yüzyıla damgasını vuracağını düşündüğüm caz müziğinin iklimini sürdüğümüzü belirtmek istedik. Dünya müzikleri cazın etkisi altında değişiyor, dönüşüyor. Küçük değişikliklerle bunu hissediyoruz.

Kendi adımıza biz de iklim değişikliğinin en büyük nedenlerinden biri olan karbon ayak izimizi küçültmek istedik. 26. Ankara Caz Festivali’nde ağırlıklı olarak Ankara gruplarına yer verdik. Ankara, caz sanatçılarının yetiştiği ve buradan tüm dünyaya açıldığı önemli bir caz merkezi. Festivalde yurt dışından önemli katılımcıların olması, olmazsa olmazımız. Ancak grupların olabildiğince temamıza uygun olmasına dikkat ettik. Kısacası daha az uçuş, daha az seyahat ve daha az karbon ayak izi olmasına çalıştık. Yanı sıra, uzun zamandır yaptığımız gibi kağıt kullanımını, plastik kullanımını en aza indirmeye gayret ettik.

Ayrıca Bakınız

Caz zamanı geldi. Bu sene Ekim ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planladığımız festivali Kasım ayı içerisine taşımak zorunda kaldık. Ankara Caz Festivali’ni yakından takip edenler bilir, uzun yıllar festival hep Kasım ayı içerisinde gerçekleşmişti. Yine caz, Kasım’da bizleri bir araya getirecek.”

Festivale; destek verenler arasında;  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Hollanda Büyükelçiliği, Lüksemburg Büyükelçiliği, Fransız Kültür Merkezi, EUNIC, Kore Kültür Merkezi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Europe Jazz Network ve T24 Haber, Mag Medya, Ankara Life, Jazz Dergisi, Cazkolik, Radyo ODTÜ, Kültür Sanat Haritası, Ankara Etkinlik, Darkbluenotes yer alıyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik