Şuan Okunan
ALİKEV Genç Sanatçı Fonu Sergisi Karşı Sanatlar’da Açılıyor

ALİKEV Genç Sanatçı Fonu Sergisi Karşı Sanatlar’da Açılıyor

Toplumsal barış ve eşitliğin var olduğu, insan-doğa ilişkileri de dâhil olmak üzere her türlü eşitsiz ilişkiden arınmış bir dünyayı, gençliğin katılımıyla kurarak Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı hayata geçirmek misyonuyla kurulan ALİKEV’in, genç sanatçılara destek olmak üzere hayata geçirdiği Genç Sanatçı Fonu (GSF) programı bu sene “Iskalamak” temasıyla düzenleniyor.

Tarihten, edebiyattan, görsel kültürden ıskalamaya yaklaşımlarla şekillenen üretim süreçleri ile sanatçılar arşiv, belgesel, resim, video, film, fotoğraf, enstalasyon gibi medyumları ifade alanları olarak kullandılar. Kontrolümüzden çıkanlar, toplumsal hafızada görünmez kılınmaya çalışılanlar, şart koşulan rutinler, sınırlar, sürekli bir hareket ile gözden kaçanlar, yetişilemeyenler beklenen yorgunluğu getirmiyor bu kez. Sanatçılar görünür olmasını istedikleri, izini sürdükleri, bir alan açmaktan çekinmedikleri konuları bir araya getiriyor. Iskalamak çoklu anlam katmanları yaratıyor. Hızla değişen bir dünyada bazen dayatılan yol ıskalanıyor ve çatlaklar yaratılıyor. Çatlaktan sızanlarla görünürle görünmez, sesle söz yer değiştirebiliyor.

Bu yıl çağdaş sanat üretimlerinin desteklendiği fon kapsamında Türkiye’nin farklı bölgelerinden programa dahil olan 13 genç sanatçının eseri, Karşı Sanat Çalışmaları’nda 4 Şubat 2023 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Ayrıca Bakınız

ALİKEV HAKKINDA

Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkânları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Ali İsmail’in yarım kalan “Düşlerindeki Özgür Dünya” için yola çıktı ve bu amaçla 2014 yılından bu yana faaliyetlerine devam ediyor. www.alikev.org


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik