Şuan Okunan
Altkat Sanat Faust ile geliyor: Bu dünya koca bir enkaz!

Altkat Sanat Faust ile geliyor: Bu dünya koca bir enkaz!

Goethe’nin ünlü oyunu “Faust” 3 Mart saat 18.00’da Altkat Sanat yorumuyla prömiyer yapacak. “Faust”u prömiyerin ardından 5, 12, 17, 19, 26 ve 30 Mart günleri Altkat Sanat’ın İstanbul Kadıköy’deki sahnesinde izlemek mümkün.

Ege Devrim Süs’ün çeviri çalışmasıyla sahnelenecek olan oyun, Müge Saut tarafından uyarlanmış ve yönetilmiş. Işık Tasarımı Alev Topal’a, Kostüm Tasarımı Nilgün Hanyaloğlu’na ait olan oyunda, ışık ve müzik uygulama ise Berke Tüfekci imzasını taşıyor. Dış sesler olarak Cem Kaynar, Arda Kavaklıoğlu, Seda Alacan, Batuhan Yiğit Atagül ve Berke Tüfekci’nin yer aldığı oyunda Nevzat Süs, Eylül Akduracak ve Müge Saut rol alıyor.

GOETHE VE FAUST

Oyunun tanıtım metninde şu cümleler yer alıyor: “Goethe, Faust konusunda Batı dünyasında ve Alman halk öykülerinde eskiden beri var olan gelenekten etkilenerek, modern hayata yönelik endişe ve huzursuzluğu yansıtmak üzere Faust’un modern manzum bir tragedya olarak özgün biçimini yazmıştır. Gizemli ve yasak bilginin peşinde koşan ya da ruhunu şeytana satan kişiyi simgeler. Faust akademik uğraşlarından memnun değildir. Kendini gerçekleştirmenin yollarını ararken bir süre sonra dünyevi zevkler peşinde koşan bencil, doyumsuz ve açgözlü bir bireye dönüşür. Mefistofeles ile tanıştığında Elli yaşında olan Faust, kendisine sunulan büyülü içkiyle Otuz yıl gençleşir ve güzelliğine hayran kaldığı Gretchen onun başlıca tutkulu hedefi olur. Modern bireyin ihtiras dolu dünyevi tutkularına sahip olan Faust, geleneksel dünyanın saflığı içerisinde bir hayat süren Gretchen’ı kandırarak ona bir an evvel sahip olmaya yönelik, bencilce duygular besler.”

Ayrıca Bakınız

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik