Şuan Okunan
Anarşist klasik “Mülksüzler” dizi oluyor

Anarşist klasik “Mülksüzler” dizi oluyor

Ünlü yazar Ursula K. Le Guin’in bilim kurgu romanı “Mülksüzler”in diziye uyarlanacağı açıklandı. 1212 Entertainment ve Anonymous Content’in yer aldığı dizi projesinde, Le Guin’in oğlu Theo Downes-Le Guin geliştirme sürecini denetleyecek. Variety’den aktarılan bilgilere göre, henüz dizinin yayıncı platformu, senaristleri, yönetmenleri ya da oyuncuları gibi ayrıntılar net değil. 1212 Entertainment’tan Joshua Long ve Roberto Grande, “’Mülksüzler’in günümüzle içgüdüsel bir yakınlık kurmayı başardığını belirterek, “Kitap, şu an içinde yaşadığımız dünyayla çok doğru bir şekilde eşleşiyor. Bilim kurgu türü üzerinde bu denli büyük etki yapmış çok az eser var ve bu kitabı yeni bir ortama uyarlama görevinin bizlere emanet edilmesinden dolayı gurur duyuyoruz” açıklaması yaptılar.

Orijinal adı “The Dispossessed” olan ve 1974 yılında yayımlanan kitap, Türkçeye Metis Yayınları tarafından “Mülksüzler” adıyla kazandırıldı. Hugo ve Nebula gibi prestijli ödüllere layık görülen bilim kurgu roman, birbirlerinden yüzyıllar içerisinde korku ve güvensizlik duygularıyla uzaklaşan Anarres ve Urras adlı ikiz gezegenlerdeki bir öykü anlatıyor.

ANARŞİST BİR BAŞYAPIT

Le Guin Mülksüzler için şöyle söylüyor. “Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor. İsimlerini toplumlarının kurucusu olan Odo’dan alıyorlar; Odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı. Odoculuk anarşizmdir. Sağı solu bombalamak anlamında değil: kendine hangi saygıdeğer adı verirse versin bunun adı tedhişçiliktir. Aşırı sağın sosyal-Darwinist ekonomik özgürlükçülüğü de değil; düpedüz anarşizm: eski Taocu düşüncede öngörülen, Shelley ve Kropotkin’in, Goldmann ve Goodman’ın geliştirdiği biçimiyle. Anarşizmin baş hedefi, ister kapitalist isterse sosyalist olsun, otoriter devlettir; önde gelen ahlakî ve ilkesel teması ise işbirliğidir (dayanışma, karşılıklı yardım). Tüm siyasal kuramlar içinde en idealist olanı anarşizmdir; bu yüzden de bana en ilginç gelen kuramdır.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik