Şuan Okunan
Anime Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Anime Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Anime Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Anime Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Anime kelimesi ne anlama geliyor? Anime kelimesini araştıranlar, bu sözcüğün kökeninin nereden geldiğini ve kaç anlama sahip olduğunu merak ediyor. Pek çok kişi tarafından aratılan Anime kelimesi ne demek sorusunun cevabını haberimizde paylaştık. İşte, TDK’ya göre Anime kelimesinin anlamı ve kökenine ilişkin merak edilenler…

ANİME NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR? ANİME KELİMESİ TDK ANLAMI

Japon çizgi romanı mangaların televizyon, sinema vb. için filmleştirilmiş biçimi

MANGA ÇİZİM SANATI

Anime (Japonca: アニメ), Japonya’ya özgü manga çizim sanatıyla çizilmiş çizgi film, animasyondur. Anime kelimesi İngilizcedeki animation kelimesinin kısaltılmış halidir. Yetişkinlere göre olan yapımların konusu bir sinema filmi gibi ciddi olur. TDK tarafından “Japon çizgi filmi” karşılığı teklif edilmiştir. Günümüzdeki anime çizimleri çok eski ilk animelere göre farklıdır, zamanla çizimler geliştirilmiştir.

Animeler, genelde mangaların televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır. TVde gösterilmeyen özel bölümler OAV veya OVA denilen video, DVD, Blu-ray şeklinde de piyasaya sürülebilirler.

Animelerin kendine özgü çizim tekniği vardır, onun dışında insan gözleri genelde büyük çizilir, örneğin 1,70m boyundaki bir kişi çizimlerde 2m olarak çizilebilir. Manga çizimleri animeye göre daha abartılı olur. Bazı Mangalarda 1,70m boyundaki biri 2,3m boyundaymış gibi abartı çizilir. Bu tarz abartılar hikâyedeki ütopyayı, karakteri gerçek dünyadan farklı kılmak için yapılır, bu şekilde daha etkileyici olmasını sağlanır. Animeler, el çizimi veya bilgisayar yapımı olabilir. Animelerin konusu her şey olabilir, birçok türü mevcuttur. Yetişkinlere yönelik, felsefe, psikoloji, bilim, savaş, şiddet, cinsellik gibi konuları ele alan ciddi konulu animeler olduğu gibi, genç çocukların yaşıtları için uygun konulu animelerde çok fazladır. Çok küçük çocuklar için eğitim ve komedi türündeki animelerde mevcuttur.

Anime endüstrisi, Studio Ghibli, Gainax, Madhouse, Production I.G, Sunrise ve Toei Animation dahil olmak üzere büyük isimlere sahip 430’dan fazla yapım stüdyosundan oluşmaktadır. Anime, Japonya’nın yerel film pazarının sadece bir bölümünü oluşturmasına rağmen DVD ve Blu-ray satışlarının çoğunu oluşturmaktadır. Ayrıca, İngilizce dublajlı ve altyazılı programlamanın yükselmesiyle uluslararası başarı da gördü. 2016 yılı itibarıyla animeler, dünyanın animasyonlu televizyon şovlarının %60’ını oluşturmaktadır.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik