Şuan Okunan
Arabesk Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Arabesk Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Arabesk Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Arabesk Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Günlük hayatta karşılaştığınız veya daha önce hiç duymadığınız kelimelerin anlamlarını öğrenerek merakınızı giderebilir, kelime hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Kullanım alanı ve kökeni ile önemli kelimelerden biri olan Arabesk sözcüğünün hangi anlamları taşıdığı merak ediliyor. Peki, Arabesk kelimesi ne demek, hangi anlama gelir? TDK’ya göre Arabesk ne demek ve kökeni nedir? Detaylar haberimizin devamında bulunuyor.

ARABESK NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR? ARABESK KELİMESİ TDK ANLAMI

  • Arap müziğini andıran, genellikle karamsarlığı konu edinen bir müzik türü
  • Girişik bezeme

ARABESK KELİMESİ CÜMLE İÇİNDE DOĞRU KULLANIM ÖRNEKLERİ

  • Kelimelerden birtakım arabeskler yapıyor. Bizim bütün divan edebiyatımız işte hep bu arabeskler, bu minyatürlerdir.

KARAMSAR MÜZİK

Karamsar müzik, Özgür Türk müziği, Arabesk, Türkiye’ye özgü, Duygusal bir halk müziği türü. Genellikle duygusal olan şarkı sözleri; karamsarlığı, umutsuz aşkları, günlük dertleri, umutsuzluğu ve başarısızlığı konu edinir. Notaları karamsarlık üzerine duygu yaşatıp, kalbe dokunan bir müzik türüdür. Küçük bir kısmı ise enstrümantaldir. Fransızcadan Türkçeye geçen arabesk sözcüğü “Arap tarzı” anlamına gelir.[2] Arabesk, Arap müziği değil, Arap ezgilerinden ve usullerinden esinlenen bir Türk müziği türüdür. Klasik Arap müziğinin, klasik Türk müziğinden geniş ölçüde ayrılması sebebiyle Arap müziği Türkiye’de benimsenmemiş fakat sonra Türk sanat müziği ve Türk halk müziğine Arap ezgileri ve usulleri eklenerek arabesk müzik doğmuştur. Ayrıca bu müzik tarzı, toplumun kırsal kesiminin konuştuğu dili iyi kullanmış, tasavvufa dayalı bir literatür de oluşturmuştur.

ARABESKİN TARİHİ

Türkiye’de arabesk şarkı şekli ilk kez 1940’lı yıllarda Haydar Tatlıyay ve diğer birkaç şarkıcı tarafından ortaya çıkarılmıştır.[kaynak belirtilmeli] 1938 yılında Arapça şarkılar yasaklanmış fakat bu müziği çalan Kahire Radyosu, Türkiye’de de çektiği ve sevilerek dinlendiği için bu yasak başarılı olmamıştır. 1960’lı yıllarda Adnan Şenses, Orhan Akdeniz, Ahmet Sezgin, Abdullah Yüce ve Hâfız Burhan Sesyılmaz gibi bazı şarkıcılar, Araplardan alınan raks müziğini Türkçe şarkılar için kullanmışlar ve böylece Türkçe arabesk ortaya çıkmıştır.

Daha sonra Orhan Gencebay gibi bazı şarkıcılar arabeski rock ‘n’ roll müziği ile birleştirmiş, Hakkı Bulut ise Türk halk müziği formatına darbuka, bongo, hollo, keman gibi bazı batı müziği enstrümanları ekleyerek günümüz arabesk müziğinin temellerini atanlar arasında yer almıştır. Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Gökhan Güney, İbrahim Erkal, Emrah Erdoğan İpek, Özcan Deniz, Azer Bülbül, Mahsun Kırmızıgül gibi isimlerse arabeskin en ünlü icracıları arasına katılmıştır. Bergen ve Kâmuran Akkor ise 80’lerde zirveye çıkan arabesk müziğin en önemli kadın temsilcilerinden olmuşlardır. Arabesk, zamanla kendi içinde arabesk pop, arabesk rock, Arabesk Rap gibi alt başlıklara ayrılmıştır. Bir zamanlar ise Selahattin Özdemir tarafından ingilizce arabesk projesi yapılmıştır.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik