Şuan Okunan
Arter’de Çocuklar İçin Atölyeler

Arter’de Çocuklar İçin Atölyeler

Arter’in çocuk atölyelerinde farklı yaş gruplarından katılımcılar, çağdaş sanatı keşfedip yorumlarken bir yandan da çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla kendi eserlerini ortaya çıkarıyorlar. Atölye mekânında ve sergi alanlarında, sınırlı sayıda katılımcıyla düzenlenen çocuk atölyelerinin biletleri Arter’den temin edilebilir, 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir. Çocukların çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak kendi eserlerini üretip çağdaş sanatı keşfettikleri atölyeler, Arter Öğrenme Programı kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik düzenleniyor. Her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteren atölyeler hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda devam ediyor.

“Yola Çıktı Bilye” başlıklı atölye çalışması, 15 Nisan 2023 Cumartesi günü saat 11:00’de Arter’in -1. katındaki Atölye mekânında gerçekleşecek. Arter’in OyunBu başlıklı grup sergisinden esinle kurgulanan atölyede, 7–11 yaş aralığındaki çocuklar sergi mekânında Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki fantastik yolculuğunu anımsatan bir keşfe çıkacaklar. Öncelikle seçili eserler üzerine sohbet eden çocuklar, ardından kâğıt, karton, tahta, strafor gibi farklı malzemeleri kullanarak her hareketin birbirini tetiklediği çok parçalı bir düzenek tasarlayacaklar. Atölyenin sonunda ise bilyeleri bu düzeneklerde yolculuğa çıkaracaklar.

Çocukları Arter’in güncel sergilerini keşfetmeye çağıran “Gez, Bak, Çiz” atölyesi 18 Nisan 2023 Salı günü saat 13:00’te 6–9 yaş grubu için; aynı gün saat 15:00’te ise 7–11 yaş grubu için düzenlenecek. Arter’in rehber ekibi eşliğinde gerçekleştirilecek sergi turuyla başlayan buluşmalarda, çocuklar sergilenen yapıtlar üzerine sohbet edecekler ve bu yapıtlardan yola çıkarak kendi çizimlerini üretecekler.

atölyepikolo kurucularından Aslı Ersoy’un, Levent Denizci ile birlikte gerçekleştireceği “İki Teker Nereye Gider?” başlıklı atölye, 19 Nisan 2023 Çarşamba günü saat 13:00’te Atölye mekânında düzenlenecek. 7–11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik atölye, katılımcılarını sanatçı Sai’nin (Chen Sai Hua Kuan) OyunBu başlıklı grup sergisinde yer alan Dönüş Yok (2012) isimli yapıtından esinle üçboyutlu bisiklet maketleri tasarlamaya davet ediyor. Atölye kapsamında oyun ve rekabet kavramları üzerine sohbet eden çocuklar, ardından teker, gidon, pedal ve sele gibi temel parçaları tasarlayarak hayallerindeki bisikletlerin maketlerini üretecekler. Atölyenin sonunda tekerler nihayet dönecek ve oyun başlayacak!

Ayrıca Bakınız

Arter, 23 Nisan 2023 Pazar günü ise çocukları “Maske Yapım Atölyesi”nde ağırlayacak. Saat 14:00’te Atölye’de düzenlenecek etkinlik, 6–9 yaş aralığındaki çocukları birlikte üretmeye, keşfetmeye ve paylaşmaya davet ediyor.

Arter’de devam eden Bir Balıkmışım Bacakları Olan başlıklı kişisel sergisinden hareketle kurgulanan atölye kapsamında çocuklar, farklı üretim tekniklerini ve malzemeleri deneyimleyerek hayal güçlerini yansıtan maskeler üretecekler. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir. Atölyelere katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00'te düzenlenen rehberli turlar için giriş katındaki gişeden bilet satın alabilir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik