Şuan Okunan
Arter’de çocuklarla “Hikâyeden Sese” yolculuk

Arter’de çocuklarla “Hikâyeden Sese” yolculuk

Bas klarnet sanatçısı Gareth Davis’in yürütücülüğünü üstlendiği “Hikâyeden Sese” başlıklı atölye çalışması, 16 Mart Cumartesi günü saat 14:00’te Arter’de 7-11 yaş aralığındaki çocukları bekliyor! Çocukları hikâyelerin, görüntülerin ve seslerin kesişimlerini araştırmaya davet eden atölye İngilizce olarak gerçekleştirilecek ve katılımcılar için ardıl çeviri sağlanacak. 

Çocukların çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak kendi eserlerini üretip çağdaş sanatı keşfettikleri atölyeler, Arter Öğrenme Programı kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik düzenleniyor. Her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteren atölyeler hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda devam ediyor.

“Hikâyeden Sese” başlıklı atölye çalışması, 16 Mart 2024 Cumartesi günü saat 14:00’te Arter’in -1.katındaki Atölye mekânında gerçekleşecek. Yürütücülüğünü, bas klarnet sanatçısı Gareth Davis’in üstleneceği atölye, 7–11 yaş aralığındaki çocukları hikâyelerin, görüntülerin ve seslerin kesişimlerini araştırmaya davet ediyor. İşitsel ve görsel unsurların birleştirilmesine odaklanan atölyede, çocuklar önce bir hikâyeden seçilen kelimeler üzerinde çalışacak ve bu kelimelerin nasıl sese dönüştürülebileceğini keşfedecekler. Daha sonra hikâyeleri için çeşitli görsel ve yazılı öğeler kullanarak yeni bir müzik besteleyecekler. Görüntülerin nasıl müzikal yönergeler olarak hizmet edebileceğini gösterecek olan atölye, katılımcılara birlikte ses manzaraları oluşturma ve icra etme deneyimi yaşatacak. İngilizce olarak gerçekleştirilecek “Hikâyeden Sese” atölyesinde katılımcılar için ardıl çeviri sağlanacak.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyenin biletleri Arter binasının giriş katında yer alan Danışma ve Bilet Gişesi’nden ya da Biletix üzerinden temin edilebilir. Atölyeye katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00’te düzenlenen rehberli turlar için gişeden bilet satın alabilir.

Ayrıca Bakınız

GARETH DAVIS HAKKINDA

Sanatçı, besteci ve müzisyen Gareth Davis, 21. yüzyıl dönümünün yaklaşık on yıl öncesinde Londra’da, Covent Garden’da vitrinlere bakarken gördüğü ve dürtüsel bir kararla satın aldığı ilk enstrümanla beraber klarnet(ler) icra etmeye başladı. Yedi sene süren okul hayatına ve günlük gazete dağıtım işine devam edebilmek için her gün gittiği otobüs durağından sadece on metre uzaklıkta bulunan harika (ve eşit derecede önemli, oldukça da ucuz) bir ikinci el plak dükkanı ise sanatçının az çok eklektik, tozlanmış ve genelde tanımlara direnen bir müzik zevkine sahip olmasına katkıda bulundu.

Davis’in rock, doğaçlama ve noise gibi janrları kapsayan çalışmaları sonik sanat ve çağdaş klasik müziği kapsar. Bu alanlardaki işbirlikleri sonucunda Bernard Lang, Peter Ablinger, Toshio Hosokawa ve Jonathan Harvey gibi bestecilerin yazdığı yeni parçaların prömiyerlerini gerçekleştirdi. Solist olarak SWR Symphonieorchester, Varşova Filarmoni Orkestrası ve  Orquesta de la Comunidad de Madrid gibi orkestralarla sahne aldı ve performansları Neue Vocalsolisten ve Arditti Quartet gibi gruplardan Elliott Sharp ve Frances Marie Uitti gibi doğaçlamacılara, elektronik müzik sanatçıları Robin Rimbaud ve Merzbow’dan aralarında Christian Marclay ve Peter Greenaway’in bulunduğu sanatçılarla multimedya projelerine dek uzandı. Davis, Amsterdam’da yaşıyor ve çalışıyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik