Şuan Okunan
Arter’in Çocuk Atölyeleri’nde dopdolu program

Arter’in Çocuk Atölyeleri’nde dopdolu program

Her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteren atölyeler, Arter Öğrenme Programı kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik olarak hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda düzenleniyor.

“KEŞFET, TASARLA, ÖĞREN”

Arter’in güncel sergilerine odaklanan “Keşfet, Tasarla, Öğren” başlıklı etkinlikte farklı yaş gruplarından katılımcılar önce Arter’in rehber ekibiyle birlikte eserleri inceleyip sohbet edecek, ardından bu eserlerden yola çıkarak kolaj çalışmaları üretecekler. 6–9 yaş grubuna yönelik “Keşfet, Tasarla, Öğren” atölyesi, 1 Şubat Perşembe günü 13:00’te gerçekleşecek.

“AÇIK ATÖLYE”

Arter’in -1. katındaki Atölye alanında düzenlenecek “Açık Atölye” etkinliği, çocukları birlikte üretmeye, keşfetmeye ve paylaşmaya davet ediyor. Arter Öğrenme Programı Ekibi’nin ücretsiz olarak gerçekleştireceği etkinlikte çocuklar, farklı üretim tekniklerini ve malzemeleri deneyimleyerek hayallerini yansıtan eserler üretecekler. 6–12 yaş grubuna yönelik “Açık Atölye” 1 Şubat Perşembe ve 2 Şubat Cuma günleri 13:00, 14:00, 15:00 ve 16:00 saatlerinde düzenlenecek.

“GEZ, BAK, ÇİZ”

“Gez, Bak, Çiz” atölyesi, farklı yaş aralığındaki çocukları Arter’in güncel sergilerini keşfetmeye çağırıyor. Arter’in rehber ekibi eşliğinde gerçekleştirilecek sergi turuyla başlayan buluşmalarda, çocuklar sergilenen yapıtlar üzerine sohbet edecekler ve bu yapıtlardan yola çıkarak kendi çizimlerini üretecekler.  2 Şubat Cuma günü saat 13:00’te gerçekleşecek atölyeye 7–11 yaş grubu katılabilecek.

“DÜŞSEL DÜĞÜMLER”

“Düşsel Düğümler” başlıklı atölye, 10 Şubat Cumartesi günü saat 11:00’de Arter’in Atölye alanında gerçekleşecek. Oyun temelli projeleryaratmaya odaklanan OyunMu ekibinin yürütücülüğünde gerçekleşecek atölye, 6–9 yaş aralığındaki çocukları Chiharu Shiota’nın Varoluş Hâli (İskemle) (2012) isimli yerleştirmesinden hareketle kendi yapıtlarını üretmeye teşvik ediyor. Atölye kapsamında farklı renklerde iplikleri birbirine bağlayarak çalışan çocuklar, bu sayede kendi yaratıcı düşünceleri arasında da yeni bağlantılar kurarak hafıza, hareket ve etkileşim gibi kavramlar üzerine sohbet edecekler.

“BEBEKLER MÜZEDE: DOKU VE RENK”

Ayrıca Bakınız

18–36 aylık bebekler ve ebeveynlerinin katılımına yönelik kurgulanan “Bebekler Müzede: Doku ve Renk” atölyesi, 16 Şubat Cuma günü saat 11:00’de Atölye alanında gerçekleşecek. Yürütücülüğünü Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün (atölyepikolo) üstlendiği atölye, Arter’in Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisinden hareketle tasarlanmış duyusal oyunlar, sanatsal aktiviteler ve ritim egzersizleri yoluyla bebeklerin fiziksel, duygusal ve bilişsel gelişimlerine destek olmayı amaçlıyor. Sergilenen yapıtlardaki yumuşak geçişli renklere ve farklı dokulara odaklanan atölye çalışması, bebeklerin farklı duyularını harekete geçirirken aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamayı hedefliyor.

“BENİM SAHİL SAHNEM”

6–9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik “Benim Sahil Sahnem” başlıklı atölye çalışması ise 17 Şubat Cumartesi günü saat 11:00’de Atölye alanında düzenlenecek. Cevdet Erek’in SSS – Sahil Sahnesi Sesi (2006) adlı yapıtından esinle kurgulanan atölye, katılımcılarını dalga seslerinden yola çıkarak görsel bir kompozisyon üretmeye davet ediyor. Arter’de devam eden Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisini gezerek görme ve dinleme biçimleri üzerine sohbet eden çocuklar, ardından görsel ve işitsel çağrışımları bir araya getiren bir sahil sahnesi kompozisyonu tasarlayacaklar.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve Biletix üzerinden temin edilebilir. Atölyelere katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00’te düzenlenen rehberli turlar için gişeden bilet satın alabilir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik