Şuan Okunan
BEKEV’li Kadınların “Gazoz Kapağı” Oyunu Narlıdere’de Sahnelendi

BEKEV’li Kadınların “Gazoz Kapağı” Oyunu Narlıdere’de Sahnelendi

Buca Evka 1 Kadın Kültür Evi (BEKEV) üyesi kadınların oynadığı “Gazoz Kapağı” Narlıdere AKM’de sahnelendi. Ekmek ve Gül Narlıdere-Balçova grubunun düzenlediği etkinliğe çok sayıda kadın katıldı. Oyun öncesinde söz alan Selin İlgın, kadınların her gün artan şiddete maruz kaldıklarını, ekonomik ve sosyal hak kayıpları yaşadıklarını, mevcut siyasi iktidar tarafından sürekli hedef alındıklarını söyledi. “İran’da olduğu gibi dünyanın pek çok yerinde kadınlar eşit ve özgür bir yaşam için mücadele ediyor” diyen İlgın, tüm kadınları 25 Kasım’da yapılacak olan eyleme çağırdı.

“YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI”

Alp Yalvaç’ın yönettiği “Gazoz Kapağı” oyununda BEKEV Kadın Tiyatro Topluluğu’ndan Hülya Güngör, Nurgül Duran, Raziye Dönmez, Safiye Demirel, Gülcihan Kayalı, Emine Durmaz, Mehtap Avcı, Nefise Selçuk, Ayşe Selvi, Elif Naciye Şen ve Suzan Aydın yer alıyor. Yazılı bir testi olmayan ve ilk günden beri doğaçlamalarla gelişen oyunda, dokuz kadının ayrı ayrı hikayesini anlatılıyor. Yaşadıkları haksızlıklara, şiddete ve eşitsizliklere karşı çıkan kadınların aralarında kurdukları dayanışmayla hayata tutunma çabalarına tanıklık ediliyor.

Bitikten sonra uzun süre ayakta alkışlanan oyuncular, “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganlarıyla sahneden ayrıldı. (EVRENSEL)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik