Şuan Okunan
“Ben Kolay Ölmem” ilk kez Türkiye’de

“Ben Kolay Ölmem” ilk kez Türkiye’de

Pandemi öncesi Londra’da prömiyer yapan ve sonrasında Almanya, Hollanda ve İngiltere’de defalarca sahnelenen “Ben Kolay Ölmem” ilk kez Türkiye’ye geliyor. Oyun Ankara ve İstanbul’un iki yakasında farklı sahnelerde izleyici ile buluşacak.

“İki şair… İki yaşam… Bir hikaye…” üst başlığı ile duyurulan “Ben Kolay Ölmem”, ilk kez 2019’da Londra’da Arcola Tiyatro’da sahnelenmiş, uzun süre kapalı gişe oynadıktan sonra Almanya, Hollanda ve İngiltere’de pek çok kez izleyicilerle buluşmuştu. Nesimi Kaygusuz’un yönettiği oyunda Cüneyt Yalaz Ahmed Arif’e, Göktay Tosun Cemal Süreya’ya hayat veriyor. Oyunun ışık tasarımı ise Eren Çelikdemir’e ait.

Ahmet Arif ve Cemal Süreya’nın şiirleri ve anıları ile ilerleyen hayali bir tren yolculuğunda geçen oyunun metni Ali Has’a ait. Oyunda birbirine paralel yaşamlarındaki kesişmelerden ve arkadaşlıklarından yola çıkarak, iki şairin yaşamlarını, mücadelelerini ve aşkları anlatılıyor.

“Ben Kolay Ölmem” 26 ve 27 Şubat Günleri Moda Sahnesi’nde olacak. Ankaralı izleyiciler oyunu 23 Şubat’ta Yeni Mahalle Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda izleyebilecek. Oyunun İstanbul’un Avrupa yakasındaki sahnelenişi ise 24 Şubat’ta Fişekhane’de.

Oyunun biletlerini Biletinial’dan alabilirsiniz.

MÜZİKLER VEDAT YILDIRIM VE CANSUN KÜÇÜKTÜRK’TEN

İki büyük şair Ahmed Arif ve Cemal Süreya’yı bir araya getiren  “Ben Kolay Ölmem”in müzikleri Kardeş Türküler’den tanıdığımız Vedat Yıldırım ve Cansun Küçüktürk tarafından oyuna özel olarak yapıldı. Oyunun müzikleri daha sonra aynı adla Kalan Müzik tarafından albüm olarak yayınlandı.

Albümdeki şarkılara Kalan Müzik’in Youtube sayfasından erişebilirsiniz.

 

“…son kötü günleri yaşıyoruz belki

Ayrıca Bakınız

İlk güzel günleri de yaşarız belki

Kekre bir şey var bu havada

Geçmişle gelecek arasında

Acıyla sevinç arasında

Öfkeyle barış arasında…”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik