Şuan Okunan
Beste Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Beste Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Beste Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Beste Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Günlük hayatta karşılaştığınız veya daha önce hiç duymadığınız kelimelerin anlamlarını öğrenerek merakınızı giderebilir, kelime hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Kullanım alanı ve kökeni ile önemli kelimelerden biri olan Beste sözcüğünün hangi anlamları taşıdığı merak ediliyor. Peki, Beste kelimesi ne demek, hangi anlama gelir? TDK’ya göre Beste ne demek ve kökeni nedir? Detaylar haberimizin devamında bulunuyor.

Beste, müzik notasyonu kullanılarak yazılmış veya icra sırasında kaydedilmiş müzik yapıtı. Beste; kişiden kişiye değişen, kültürler arasında farklılık gösteren müzikal elementler içerir. İcra öncesinde yapılmış besteler müziğin, daha sonra yazılı notasyon kullanılarak veya hafızadan tekrar çalınabilmesine olanak tanır. Besteciliğin özü olan emprovizasyon yani doğaçlama; performans sırasında müzik yapıtının oluşturulması, anında ortaya çıkan müzikal elementlerin bir araya getirilmesidir.

BESTE NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR? BESTE KELİMESİ TDK ANLAMI

  • Bir müzik eserini oluşturan ezgilerin bütünü

Beste kelimesi, Türkçede gün içerisinde kullanılan kelimeler arasında bulunmaktadır.Beste kelimesi TDK anlamı şu şekildedir;

BESTE KELİMESİ CÜMLE İÇİNDE DOĞRU KULLANIM ÖRNEKLERİ

  • Belki hâlâ o besteler çalınır / Gemiler geçmeyen bir ummanda

BESTE KELİMESİNİ İÇEREN BİRLEŞİK CÜMLELER

  • aheste beste

BESTE SÖZCÜĞÜ KULLANILAN ATASÖZLERİ VE DEYİMLER

  • beste yapmak (veya bağlamak)

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik