Şuan Okunan
BGST Tiyatro’dan hafızaya dair yeni oyun: Kara Kutu

BGST Tiyatro’dan hafızaya dair yeni oyun: Kara Kutu

BGST Tiyatro’nun toplumsal ve bireysel hafızamıza dair yeni oyunu Kara Kutuseyirci ile buluşmaya hazırlanıyor. Oyun, 11 Şubat Pazar günü, saat 20.30’da Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu’nda ilk defa sahnelenecek.

BGST Tiyatro, bir çekirdek ailenin hikâyesi üzerinden Türkiye’nin yakın dönemine mercek tutan yeni oyunu Kara Kutu’yu sahnelemeye hazırlanıyor. 11 Şubat Pazar, Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu’nda prömiyerini gerçekleştirecek tek perdelik oyun, sezon boyunca sahnelenmeye devam edecek.

KARAKUTU AÇILIYOR

Kara Kutu inşaat ortasında, hayatını bir senedir müştemilatta sürdüren bir ailenin, baba yâdigarı arsadan geçici bir süreliğine ayrılacağı günde başlıyor. Ne var ki hemen gerçekleşmesi gereken bu ayrılık, merhum babanın çocuklarına bıraktığı sır nedeniyle bir müddet gecikiyor. Üç kardeşin ve gençliğini onlarla geçirmiş bir kuzenin hikâyeleri etrafında örülen oyun, Türkiye’nin bize çok da uzak olmayan bir dönemine unutma ve hatırlama ikileminden odaklanıyor.

TEATRAL ANLATIMIN BİLEŞENİ OLARAK VİDEO

Kolektif oyunlaştırma pratiğiyle hazırlanan Kara Kutu; doğaçlama, metin yazımı ve reji faaliyetinin eş zamanlı olarak merkezde olduğu bir yapı ile şekilleniyor. Grubun daha önce gerçekleştirdiği sahnede doğaçlama pratiği ve dijital tiyatro çalışmalarına dayanan oyunun oluşumu, deneysel bir araştırma sürecini barındırıyor. Bu çalışmaların sonucu olarak video kullanımı da metnin ve tiyatro sahnesinin bir bileşeni olarak oyunda yerini alıyor. (Mimesis Dergi)

KARA KUTU

İş makineleri harıl harıl çalışıyor. Bir sene önce yıkılanın yerine yükselecek yeni binanın temelleri atılıyor! Feride, Kadir, Umut ve Müjde… Yıkılan evlerinin yanı başında, baba Aziz Bey’in ölümünün sene-i devriyesinde bir araya geliyor. 

Ayrıca Bakınız

Bir flash bellek, yine o gün, yıkıntıların arasından çıkıp avucuna düşüyor Umut’un.  Geride bıraktığı bir seneyi belleğinden silmiş Umut, babasından miras bir sırrın peşine düşüyor.

Hikâye: Kolektif
Metin: Günkut Güven, Maral Çankaya, Mehmet Can Engül
Metin Danışmanı: Sevilay Saral
Reji: İlker Ergün, Mehmet Can Engül
Reji Danışmanı: Cüneyt Yalaz
Oyuncular: Büşra Karpuz, Günkut Güven, İlker Ergün, Maral Çankaya
Proje Tasarımı: Beril Sarıaltun, Büşra Karpuz, İlker Ergün, Mehmet Can Engül
Müzik & Ses Tasarımı: Beril Sarıaltun
Afiş Tasarımı: Damla Pinçe
Dekor: Büşra Karpuz, Maral Çankaya, Mehmet Can Engül
Kostüm: Büşra Karpuz
Işık Tasarımı: Günkut Güven, İlker Ergün
Görüntü Tasarımı ve Kurgu: Aysu Yumuşak, Emre Aymelek, İrem Uyum
Işık Uygulama: Seril Aksoy
Efekt ve Görüntü Uygulama: Fatih Candemir, Zeynep Nur Demirağ


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik