Şuan Okunan
Çocuklar müzede öğrenirken eğleniyor, eğlenirken öğreniyor

Çocuklar müzede öğrenirken eğleniyor, eğlenirken öğreniyor

Çağdaş bir müzenin en önemli görevinin ‘eğitim’ olduğu bilinciyle hareket eden Rahmi M. Koç Müzesi, yeni dönemde okul müfredatını destekleyen eğitim uygulamalarına devam ediyor. Öğrencilerin hedef ve kazanımlarına uygun hazırlanan koleksiyon ve eğitim atölyeleri ile miniklerin merak, araştırma ve inceleme duygularını geliştirmelerine imkan sağlanıyor. Müzenin Öğrenme Programı’nda yer alan etkinlikler yüz yüze veya çevrim içi gerçekleştiriliyor.

Okul gruplarına yönelik Eğitim Paketi ile öğretmenler ve öğrenciler, 2023-2024 eğitim öğretim dönemi boyunca matematik, coğrafya, tarih, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, astronomi ve enerji gibi ders ve konuları kapsayan eğitimlere katılabilecek. İletişim Eğitimi’nde telgraf, telefon, diktafon, televizyon gibi önemli iletişim aletlerinin nadir örneklerinin bir araya geldiği koleksiyonu inceleme imkânı bulan öğrenciler iletişim tarihine yolculuk yapıyor. Zeytinyağı Fabrikası Eğitimi’nde, gerçek bir zeytinyağı fabrikasının parçalarından oluşturulan bölümde buharlı makinenin, taşıyıcı bantlarla çevrilen değirmen taşlarının ve preslerin nasıl çalıştığı öğreniliyor. Ulaşım Araçları Eğitimi’nde ise kara, hava, deniz ve demir yolu ulaşımında kullanılan nadide araçlar yakından inceleniyor, detaylı bilgiler paylaşılıyor. Öğrenciler, Güneş saatinin çalışma prensibini, yer-yön bulmayı, ışık ve gölgenin önemini Bilimsel Aletler Eğitimi’nde öğrenme imkanı buluyor.

“RMKM Hafta Sonu Eğitim Atölyeleri” ise hem eğitici hem eğlenceli içerikleri ile ekim ayının sonuna kadar minikleri bekliyor. Kitli olan ve müze eğitmenlerinin anlatımıyla gerçekleştirilen atölyeler, çocuklara renkli bir hafta sonu vadediyor.

ATÖLYE PROGRAMI

Müzenin ekim ayı atölye programı şöyle:

Ayrıca Bakınız

  • • 14 Ekim Cumartesi / Saat 14.00
  • Tasarım Atölyesi – Bugün Fırçalarım Parmaklarım 5-7 Yaş
  • Ne kalem ne fırça, her şey parmaklarla… Atölyeye katılan çocuklar, marifetlerini ortaya koyarak Haliç’in güzel renklerini birlikte canlandırıyor.
  • • 21 Ekim Cumartesi / Saat 14.00
  • Arkeoloji Atölyesi – Arkeolojik Maceralar 9-12 Yaş
  • Müzede yer alan arkeolojik eserlerden ilham alınarak hazırlanan bu atölyede arkeoloji bilimi, kültürel miras ve kazı teknikleri eğlenerek öğreniliyor.
  • • 28 Ekim Cumartesi / Saat 14.00
  • Tasarım Atölyesi – Parçadan Bütüne “Atatürk” 7-12 Yaş
  • Çocuklar bu atölye ile müzede sergilenen anamorfoz eserinden yola çıkarak Cumhuriyetin 100’üncü yılında Atatürk portresi oluşturmaya davet ediliyor.
  • *Katılımın ücretli olduğu atölyelerle ilgili detaylı bilgi için muzeegitimi@rmk-museum.org.tr adresine e-mail gönderilebiliyor.

Rahmi M. Koç Müzesi Hakkında

Rahmi M. Koç Müzesi Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesidir. 16 binin üzerinde objeden oluşan koleksiyonu, çocuklara yönelik eğitimleri ve atölyeleri ile kültür ve eğlenceyi bir arada sunabilen tek adres olan Rahmi M. Koç Müzesi Mustafa V. Koç/Lengerhane binası ve Hasköy Tersanesi olmak üzere iki tarihi bina ile halihazırda 11 bin 250 m2’lik kapalı alana ve yaklaşık 17 bin metrekarelik açık alana sahiptir. Müze, salı-cuma 09.30 – 17.00, cumartesi-pazar 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik