Şuan Okunan
Efes Antik Tiyatrosu kapılarını Opera ve Bale Festivali ile açıyor

Efes Antik Tiyatrosu kapılarını Opera ve Bale Festivali ile açıyor

Antik Çağ’ın en gözde tiyatrolarından olan Efes Antik Tiyatrosu, tadilat kararı ve pandemi nedeniyle ara verilen sanat etkinliklerine yeniden ev sahipliği yapmaya başlıyor. 4. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, Efes Antik Tiyatrosu’nda izleyicilerle buluşacak.

Statik sorunlar ve onarım çalışmaları nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla 2003 yılında etkinlik yoğunluğu azaltılan, 2018 yılında konser ve gösterilere tamamen kapatılan tiyatro, 24 Ağustos’ta Giuseppe Verdi’nin La Traviata adlı eseriyle kapılarını açacak. Yaklaşık 24 bin kişilik oturma kapasitesine sahip olan Efes Antik Tiyatrosu’nda salgın önlemleri nedeniyle fazla 2 bin 500 kişi ağırlanacak.

EFES OPERA VE BALE FESTİVALİ

İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aydın Uştuk, 4. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’ne hazırlandıklarını, festival kapsamında ilk etkinliğin 24 Ağustos’ta Efes Antik Tiyatrosu’ndaki Giuseppe Verdi’nin La Traviata adlı eser olduğunu söyledi. Uştuk, festivale ilişkin şu bilgileri verdi: “26 Ağustos’ta Prag Ensemble konseri Efes Odeon’da gerçekleşecek. 28 Ağustos’ta Fransız besteci Georges Bizet’in ‘Carmen’ operasının müzikleri ile özgün bir koreografide birleştirilen Carmen Balesi Efes Antik Tiyatrosu’nda sahnelenecek. 1 Eylül’de, Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu Bornova Aşık Veysel Amfi Tiyatro’da, Gangster müzikaliyle sahne alacak. 3 Eylül’de de Ender Arıman ve Erol Uras anısına Efes Antik Tiyatro’da konser yapılacak.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik