Şuan Okunan
Etimoloji Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Etimoloji Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Etimoloji Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Etimoloji Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Etimoloji ne demek ve ne anlama gelir soruları, edebiyatı sevenler, öğrenciler, öğretmenler daha önce duymadığı kelimeleri araştırmayı sevenler tarafından sık sık merak edilmektedir. Bilindiği gibi, Türkçede her kelimenin mutlaka bir anlamı vardır. Peki, Etimoloji ne demek, ne anlama gelir? Etimoloji kelimesinin kökeni nedir ve kaç farklı anlamda kullanılır? TDK’ya göre, Etimoloji kelimesi anlamı, cümle içinde kullanım örnekleri ve diğer detaylar haberimizde yer alıyor.

ETİMOLOJİ NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR? ETİMOLOJİ KELİMESİ TDK ANLAMI

Köken bilimi

KÖKENBİLİM NE DEMEK?

Etimoloji veya kökenbilim, kelimelerin köklerini, hangi dile ait olduklarını, ne zaman ortaya çıktıklarını, ilk olarak hangi kaynakta kayıt altına alındıklarını, ses ve anlam bakımından geçirdikleri dönüşümleri inceleyen bilim dalıdır.

Etimoloji kelimesi Türkçeye Fransızca aynı anlama gelen étymologie kelimesinden geçmiştir ve Türkçede en eski kullanımı 1910’a tarihlenmektedir. Fransızca sözcük Eski Yunanca ετυμολογία (etymología) kelimesinden alıntıdır. Bu kullanım Grekçe asıl, hakiki, gerçek anlamındaki έτυμον (étymon) köküne akıl, bilim, söz anlamlarındaki λόγος (lógos) ekinin eklenmesinden türetilmiştir. Dala Osmanlıcada ilm-i iştikak adı verilir. Etimoloji uzmanları etimolog, kökenbilimci veya iştikakçı olarak isimlendirilir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik