Şuan Okunan
Fragman Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Fragman Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Fragman Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Fragman Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Fragman ne demek ve ne anlama gelir soruları, edebiyatı sevenler, öğrenciler, öğretmenler daha önce duymadığı kelimeleri araştırmayı sevenler tarafından sık sık merak edilmektedir. Bilindiği gibi, Türkçede her kelimenin mutlaka bir anlamı vardır. Peki, Fragman ne demek, ne anlama gelir? Fragman kelimesinin kökeni nedir ve kaç farklı anlamda kullanılır? TDK’ya göre, Fragman kelimesi anlamı, cümle içinde kullanım örnekleri ve diğer detaylar haberimizde yer alıyor.

FRAGMAN NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR? FRAGMAN KELİMESİ TDK ANLAMI
Tanıtma filmi

FRAGMAN NEDİR?
Fragman, herhangi bir uzun metraj filmin veya dizinin tanıtımını yapmak amacıyla oluşturulmuş kısa film.[1] Tizer genellikle tanıtılacak filmin ilgi çekici kısımlarından montaj yoluyla oluşturulmuş birkaç dakikalık bir filmdir. Günümüzde DVD, Blu-ray diskler ve sinemaların yanı sıra TV’de ve İnternette de yayınlanır.
Türkçeye Fransızcadan geçen sözcük aslen “küçük parça” anlamına gelir ve Latince kökenlidir. Pek çok dilde aynı anlamda kullanılan “trailer” sözcüğü ise İngilizce kökenlidir ve aslen “ardından gelen” anlamına gelir. Geçmişte fragmanlar sinemalarda filmlerin ardından gösterilirdi; günümüzde ise daha çok filmden önce gösterilir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik