Şuan Okunan
Fresk Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Fresk Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Fresk Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Fresk Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Günlük hayatta karşılaştığınız veya daha önce hiç duymadığınız kelimelerin anlamlarını öğrenerek merakınızı giderebilir, kelime hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Kullanım alanı ve kökeni ile önemli kelimelerden biri olan Fresk sözcüğünün hangi anlamları taşıdığı merak ediliyor. Peki, Fresk kelimesi ne demek, hangi anlama gelir? TDK’ya göre Fresk ne demek ve kökeni nedir? Detaylar haberimizin devamında bulunuyor.

Yaş duvar sıvası üzerine kireç suyunda eritilmiş madenî boyalarla resim yapma yöntemi
Bu yöntemle yapılmış duvar resmi
FRESK NEDİR?

Fresk, ıslak kireç sıva üstüne, ezildikten sonra su ya da su ve kireç bileşimi bir bağlayıcı ile karıştırılan pigmentlerle yapılan resim. Yüzey kurudukça kireç, pigmentin sıvaya nüfuz etmesini sağlar. Fresk tekniği Antik Çağlardan beri kullanılmaktadır ve İtalyan Rönesansı’nda resimle yakından ilişkilidir.

FRESKİN ÖZELLİKLERİ
Bu usulde boyalar sıvanın içine geçerek kalınca bir renkli sıva tabakası oluşturduğundan resim çok sağlam olur. Eski zamanlarda binaların duvarlarına hep bu yolla suluboya resimler yapılarak tezyin edilirdi. Gayet basit görünen bu usulde resim yapmak epeyce güç bir iştir. Resmi çok dikkatle ve kararlı yapmak gerekir. Üzerine resim yapılacak duvar ister taş, ister tuğladan olsun önemi yoktur. Fakat resmin uzun zaman dayanabilmesi için üzerine resim yapılacak sıva tabakası iyi hazırlanmalıdır. Duvarın harcından ve sıvasında rutubet ve güherçile olmamalıdır. Üzerindeki sıva alçılı olursa renkler bozulur. Bu sıvanın mutlaka iyi yıkanmış dere kumu ve sönmüş kireçten ibaret olması lazımdır. Resim yapılacak duvar evvela ıslatılır ve kalınca harç tabakasından bir astar çekilir. Bu astar iyice kuruyunca ikinci bir astar harç vurulur. Boyalar bu ikinci harç tabakası daha yaşken sürülür.

Bunun için ressam bir günde ne kadar yer işleyebilecekse duvarı o kadar kısımlara ayırarak yalnız her gün işleyebileceği kadar yeri astarlamakla yetinir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik