Şuan Okunan
GalataPerform Oyunlarıyla İstanbul Sahnelerinde!

GalataPerform Oyunlarıyla İstanbul Sahnelerinde!

Günümüz iş dünyasındaki acımasız rekabete ve girişimcilik kültürüne ironik bir bakış açısı getiren “Fairfly” insanlığın en eski tartışmalarından ‘ahlak’ kavramının bir karakter olarak karşımıza çıktığı “Medea’ya Göre Ahlak” ve Adana’nın farklı kültürlerini, geleneklerini hikayeler ve karakterler yoluyla seyirciye ulaştıran “Kalanlar” Mayıs ayında İstanbul’un farklı sahnelerinde tiyatroseverlerle buluşacak. Mark Levitas’ın yönettiği ve Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ ve Barış Gönenen’in rol aldığı Fairfly, 3, 11 Mayıs’ta DasDas Açık Sahne’de, 18 Mayıs’ta Alan Kadıköy’de sahnelenecek. Yeşim Özsoy’un yönettiği, Şenay Gürler ve Özgün Çoban’ın rol aldığı Medea’ya Göre Ahlak, 6 Mayıs’ta Baba Sahne’de, 10 Mayıs’ta Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde Eskişehirli tiyatroseverlerle ilk kez bir araya gelecek. Özsoy‘un yönettiği, Nilay Erdönmez, Elif Ongan Tekçe, Enginay Gültekin, Kübra Balcan ve Suna Keskin’in rol aldığı Kalanlar ise 20 Mayıs’ta Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, 24 Mayıs’ta DasDas Açık Sahne’de perde açacak.

STAND-UP TADINDA SERT BİR GİRİŞİMCİLİK ELEŞTİRİSİ

Otuzlu yaşlarındaki dört beyaz yakalı arkadaş, çalıştıkları şirketteki idari kesintiler nedeniyle işlerinin tehdit altında olduğunu görüyor. İlk iş, işlerini savunmak için savaşmak oluyor ancak daha sonra yıllar önce sahip oldukları parlak fikri gerçeğe dönüştürmeyi teklif ediyorlar. Katalan oyun yazarı Joan Yagonun ekibi La Calòrica ile kaleme aldığı Mark Levitas’ın yönettiği ve Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ ve Barış Gönenen rol aldığı Fairfly, kendi şirketini kurmaya götüren motivasyonları sorguluyor ve bir iş projesinin ilk hayaliyle gerçeklik arasındaki boşluğu bolca mizahla ortaya koyuyor. Girişimcilik balonunun, yeni başlayanların ve önerdiğimiz ile yaptığımız şey arasındaki mesafenin sert bir eleştirisi Fairfly, 3, 11 Mayıs’ta DasDas Açık Sahne’de, 18 Mayıs’ta Alan Kadıköy’de sahnelenecek.

Fairfly’ Mayıs Takvimi

03 Mayıs 2023 21.00 DasDas Açık Sahne

11 Mayıs 2023 21.00 DasDas Açık Sahne

18 Mayıs 2023 20.30 Alan Kadıköy

Oyunlarında savaş, göç, ırkçılık, şiddet, dil, tutku ve miras üzerine odaklanan İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın yazdığı Medeaya Göre Ahlak, Euripidesin Medea tragedyasından hareket ederek kadın’ ve ahlak’ konularını tartışmaya açıyor. Yeşim Özsoy’un yönettiği, Şenay Gürler ve Özgün Çoban rol aldığı oyunda, insanlığın en eski tartışma alanlarından biri olan ‘ahlak’ bir karakter olarak seyirci karşısına çıkıyor. Yazarın “Bir kadın, bir anne ve bir mülteci olarak, bu bakışla “Medea”yı anlamaya çalıştım” dediği Medea’ya Göre Ahlak, 6 Mayıs Cumartesi 20.30da Baba Sahne’de, 10 Mayıs’ta Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Medea’ya Göre Ahlak’ Mayıs Takvimi

06 Mayıs 2023 20.30 Baba Sahne

10 Mayıs 2023 20.30 Zübeyde Hanım Kültür Merkezi (Eskişehir)

Ayrıca Bakınız

EKSİLMEK VE GERİDE KALMAK ÜZERİNE

Biri gidince arkasında ne bırakır? Geride bıraktıklarından ne kalır? Kim kimin kalanıdır? Kim kimde ne kadar kalır? Itır Karabulut’un kaleminden Yeşim Özsoy’un rejisiyle sahneye taşınan Kalanlar, tüm bu soruların yanıtlarını arayan sımsıcak bir hikaye. Türkiyenin güneyinde Adanada, sıcak bir günde geçen, eksilmek ve kalmak üzerine izleyicisine sorular yönelten Kalanlar, Şükran Hanım’dan kalanları toplamak için onun evinde buluşan beş kadının eşyalarla ve birbiriyle olan ilişkilerini trajikomik bir şekilde anlatıyor. 2019 yılında GalataPerformun düzenlediği Yeni Metin Festivali 8‘de ‘Senenin Oyunu’ olarak ödüle layık görülen oyunda Nilay Erdönmez, Elif Ongan Tekçe, Enginay Gültekin, Kübra Balcan ve Suna Keskin rol alıyor.

Kalanlar’ Mayıs Takvimi

20 Mayıs 2023 20.30 Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi

24 Mayıs 2023 21.00 DasDas Açık Sahne

Biletler Biletix, Biletinial, Mobilet ve Tiyatrolar.com.tr‘de!


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik