Şuan Okunan
Gezici Festival bugün başlıyor

Gezici Festival bugün başlıyor

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği 27. Gezici Festival, 2-14 Aralık tarihleri arasında yılın yerli ve yabancı yapımlarını Dünya Sineması, Kısa İyidir, Türkiye 2022, Çocuk Filmleri gibi klasikleşen bölümlerinin yanı sıra Tehdit Altında, Özgür İfade, Sinemanın Kadın Öncüleri ve Godard: Aşk ve Ölüm Üzerine başlıkları atında üç kentte izleyicilerle buluşturacak.

Festival, yarından itibaren 8 Aralık’a kadar Ankara’da, 9-11 Aralık’ta Sinop’ta ve 12-14 Aralık’ta Kastamonu’da perdelerini açacak. Festivalin Ankara gösterimleri Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.

KISA İYİDİR

Festivalin www.biletinial.com ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi gişesinden satışta olan gösterimleri için biletler 20 TL. Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri ise ücretsiz izlenebilecek. Ayrıca festival programında yer alan filmlerin gösterimleri için toplam 300 askıda bilet bugünden itibaren Çağdaş Sanatlar Merkezi’nden ücretsiz olarak seanslar öncesinde alınabilecek. Gezici Festival’in ikinci durağı Sinop’ta gösterimler 9-11 Aralık tarihleri arasında Sinop Belediyesi’nin ev sahipliğinde Halk Eğitim Merkezi’nde, son durağı Kastamonu’da ise 12-14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek. Sinop ve Kastamonu’da tüm gösterimler ücretsiz.

Kısa İyidir bölümünde, canlandırma, kurmaca ve belgesel türlerinde heyecan uyandıran dünyanın dört bir yanından kısa filmler yer alıyor. Anna Vasof’un “Amazon Kadını”, Dania Bdeir’in “Atölye”, Gottfried Mentor’un “Benz Kenti”, Tal Kantor’un “Bir Domuza Mektup”,  Júlia de Paz Solvas’ın “Bunalmış” Özgürcan Uzunyaşa’nın “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada”, Laura Gonçalves’in “Çöpçü”, Maximilien Van Aertryck ve Axel Danielson’ın “Herkes Çalışıyor”, Thanasis Neofotistos’un “Hostes 737”, Valerio Ferrara’nın “Komplocu Berber”, Diana Cam Van Nguyen’in “Sevgiler, Baban”,  Uri Lotan’ın “Siyah Kaydırak”, Chenglin Xie imzalı “Tabaktaki Yemek” Kısa İyidir bölümünde izleyiciyle buluşacak.

Ayrıca Bakınız

ÇOCUK FİLMLERİ

Gezici Festival, her yıl olduğu gibi çocuk izleyicileri de unutmuyor. Çocuk Filmleri bölümünde Antje Heyn imzalı “Cesaret” ile “Kedi Tatil Köyü”, Anthony Souter imzalı “Karınca”, Julie Rembauvilleve Nicolas Bianco-Levrin’in birlikte yönettikleri “Kuş Tüylü Kiki”, Milen Vitanov’un filmi “Mishou”, Nils Hedinger’in yönetmenliğindeki “İribaş”, Falk Schuster’in yönettiği “Gece Uyuyanlar”,  Night Moves ve Julia Ocker’ın “Tembel Hayvan” filmleri ücretsiz olarak minik izleyiciler için beyazperdede olacak.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik