Şuan Okunan
“Gölgelerin Mimarisi” başlıklı yetişkin atölyesi 9 Eylül’de Arter’de

“Gölgelerin Mimarisi” başlıklı yetişkin atölyesi 9 Eylül’de Arter’de

Her yaştan sanatseverin yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlayan Arter Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen yetişkin atölyeleri, katılımcıları çeşitli üretim yöntemleri ve malzemelerle çalışmaya davet ediyor. Arter’in güncel sergilerinden yola çıkarak şekillendirilen atölyeler, katılımcıların kendi ifade dilini sanat yoluyla keşfetmesini, biçim ve içerik arasındaki ilişkileri araştırmasını amaçlıyor.

Her ne kadar ikiboyutlu olsa da gölge, bakan göz için uzamın bir göstergesi, bir mekân ile o mekânın içinde bulunan bir formun kesişimidir. Nuri Kuzucan’ın mekânı soyutlayan, parçalayan ve yüzeye taşıyan yapıtlarında ele aldığı ışık ve gölge, geometrik biçimleri salt soyutlamadan ayırarak onlara tuval düzleminde mekânsal bir derinlik de kazandırır. Kuzucan’ın Arter’de devam eden Pasaj başlıklı kişisel sergisinden hareketle ışık ve gölge kavramlarını odağına alan “Gölgelerin Mimarisi” başlıklı atölye çalışması, Deniz Kulaksızoğlu yürütücülüğünde 9 Eylül 2023 Cumartesi günü saat 14:00’te Arter’in Atölye mekânında gerçekleşecek. Katılımcılar, öncelikle Arter binasının mimari bileşenlerinin değişken izdüşümlerinin oluşturduğu gölgeleri gözlemleyecekler. Ardından seçecekleri bir gölgeyi veya gölge grubunu mekândan soyutlayıp çizgiyle ya da fotoğrafla yeniden ifade ederek mekânın sadece gölgeleri üzerinden tasvirini sorgulamaya açacaklar.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri, Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve arter.org.tr adresi üzerinden temin edilebilir. Arter Beraber üyeleri, atölye katılımlarında değişen oranlarda indirimlerden faydalanabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

Ayrıca Bakınız

DENİZ KULAKSIZOĞLU HAKKINDA

Deniz Kulaksızoğlu (d. 1996, İstanbul) St. Georg Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Technische Universitat Berlin’de (TU-Berlin) mimarlık lisansını tamamladı. Şu sıralar bireysel çalışmalarının yanında Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar ve Resim Yüksek Lisans Programı’nda tez araştırmalarını sürdürmekte. Pratiğinde mekân, imge ve dil temalarını odağına alan Kulaksızoğlu, tekrar fenomeni üzerinden algının temsil sistemlerini sorguluyor, anlam ve anlamsızlık kavramlarına yoğunlaşıyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik