Şuan Okunan
İMOT’tan Gogol uyarlaması: Palto-Bir Devlet Masalı

İMOT’tan Gogol uyarlaması: Palto-Bir Devlet Masalı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nin Tiyatro Topluluğu (İMOT) “Palto- Bir Devlet Masalı” oyununu sahneledi.  Teoman Öztürk Salonu’nda izleyici ile buluşan oyun, Nikolay Vasilyeviç Gogol’un “Palto” adlı eserinin bir serbest uyarlaması olarak sahneye taşınıyor.

“Bir eserin metnine tamamen bağlı kalınmadan özgürce yorumlanarak yeni bir anlatı geliştirilmesi” olarak tanımlanan serbest uyarlamada orijinal metinden bazı karakter ve olaylar alınıp, yeni bir hikaye geliştirilebiliyor. İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tiyatro topluluğu tarafından sahnelenen oyun, 19. yüzyılda yoksul sınıfların yaşadığı sorunların ve devlet  sisteminin bugüne kadar pek de değişmediğini ortaya koyan bir yaklaşıma sahip.

Topluluk nasıl bir uyarlama yaptıklarını ve serbest uyarlama konusunda fikirlerini şöyle özetliyor: “Esere ironik açıdan yaklaşan bu uyarlama, hikayeyi tersine çevirip, hikayenin katmanlarını bir alegori üzerinden yeniden kurgular. Serbest uyarlamalar, özellikle günümüzde klasik eserlerin yeniden yorumlanması, yerel özelliklerin eklenmesi, trajik noktaların komedya olarak sahnelenmesi şeklinde sahnede hayat bulmaktadır. Buna kısaca parodi denmektedir. Parodi, ciddi bir eserin bir bölümünü veya bütününü, biçimini bozmadan ona bambaşka bir özellik vererek, biçimle öz arasındaki bağlantıyı da koparmadan komedya biçiminde taklit etmektir.”

SİSTEM ELEŞTİRİSİ

Rus edebiyatının önemli bölümüne “Gogol’ün Palto’sundan çıktık” dedirten bu eşsiz kısa öykü, 19. yüzyıl Rusya’sında sıradan bir devlet memuru olan Akakiy Akakiyeviç’in trajikomik hikayesini anlatıyor. Oyun, Akakiy Akakiyeviç’in çok eski ve artık kullanılamaz hale gelen paltosunun yerine yenisini almak zorunda kalmasıyla başlıyor. Satın aldığı Palto ile hayatının akışı değişen Akakiyeviç’in paltosu bir gece sokakta gezerken çalınıyor. Karakola şikayete giden Akakiyeviç, kendi hayatında çok önemli bir yerde duran paltonun, devlet için pek önemli olmadığını, devletin umrunda olmadığını fark ediyor.

Bir sistem eleştirisi olarak kurgulanan oyun, adaletsizliğin ve haksızlıkların yakıcı sonuçlarını sıradan bir memurun iç dünyası üzerinden gözler önüne seriyor.

 

“Palto-Bir Devlet Masalı”

Ayrıca Bakınız

Yazan: Nikolay Gogol

Bozan: Oksal Güracar

Dekor-Kostüm: Duygu Aktuna

Oyuncular: Burak Bağış Yıldız Dide Karsavuranoğlu Zeynep Bayrak Burak Özdemirci Gizem Odacı Ömer Kotluk Ahmet Başkut Sümeyye Şimşek Cengiz Kutay Sönmez Emir Can Mollahüseyinoğlu İ.Kaan Billur Faruk Özkan Doğukan Atabay Sufyan Göken


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik